Aktuality

Nový so série zvláštnych sezónnych rekordov

V Lomnickom sedle uzavreli lyžiarsku sezónu vo Vysokých Tatrách

Spolu neuveriteľných 6 dní trvala lyžiarska sezóna 2020/21 na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku – v Lomnickom sedle. Po
tom, čo sa poslední lyžiari vyviezli lanovkou do Lomnického sedla v stredu 12. mája, tak vznikol ďalší zo série zvláštnych sezónnych rekordov.

Lyžovačku vo Vysokých Tatrách odštartovali 12.decembra 2020 na Štrbskom Plese. Po nútenej prestávke od 1. 1. do 21. 4. ju reštartovali 22. apríla a uzavreli dnes v Lomnickom sedle, ktoré bolo k dispozícii od 7. mája.

Nebyť Covid-u a nútenej prestávky, lyžiari by mohli na svahoch stráviť viac ako 150 dní.

Lukáš Brodanský

Aktuálna sezóna vo Vysokých Tatrách trvala 31 dní. Nebyť Covid-u a nútenej prestávky, lyžiari by mohli na svahoch stráviť viac ako 150 dní. Prišli sme teda takmer o 4 mesiace zo sezóny. Sezóna bola síce dramaticky kratšia, ale sme radi, že aj napriek okolnostiam sme lyžiarom dokázali sprostredkovať parádne zimné zážitky. A bolo to vidieť aj na ľuďoch, že si túto sezónu snažili užiť oveľa intenzívnejšie ako po iné roky. Emócie z prvých jázd na jazdovkách v apríli alebo v máji pripomínali radosť lyžiarov ako na úplnom začiatku sezóny,“ uviedol manažér strediska Lukáš Brodanský.

V Lomnickom sedle bol doteraz najneskorším začiatkom sezóny 20.marec. Ak v minulosti vydržali snehové podmienky, lyžovalo sa do konca apríla, raz za dekádu sa podarilo končiť lyžovačku v sedle počas prvého májového týždňa.

Doterajší rekord v dĺžke lyžiarskej sezóny vo Vysokých Tatrách drží sezóna 2006/2007, kedy trvala 174 dní – na Štrbskom Plese začínala 11. novembra 2006 a končila 8. mája 2007. Lanovky v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici sú už v letnej prevádzke. Do konca mája môžu návštevníci obdivovať Tatranský ľadový dóm na Hrebienku.

Posledná možnosť pre skalných lyžiarov vyvetrať lyže v tejto sezóne na Slovensku a využiť na lyžovačku lanovky bude počas najbližšieho víkendu (15. -16. 5.) v Jasnej. Z južnej i severnej strany Chopku budú ale k dispozícii už iba neupravené zjazdovky. Ak to snehové podmienky dovolia, možno sa podarí prekonať rekordný zápis z roku 2016, kedy sa v Jasnej lyžovalo do 15.mája.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *