Aktuality

Ochutnávka poľských Tatier – Chata Murowaniec

Dnes Vám prinášame inšpiráciu na túru v poľských Tatrách. Pokiaľ máte chuť na trochu „zahraničia“, vidieť Tatry aj z „druhej strany“, hľadáte kratšiu túru, nie veľmi náročnú, vhodnú aj pre deti s oteckov s nosičom, je túra na chatu Murowaniec v doline Gašienicovej (poľsky „hala Gasienicowa“) vhodnou voľbou.

Cesta a parkovanie v Zakopanom

Pre našu túru na Murowaniec sme zvolili najkratšiu trasu – zo Zakopaneho. Zo Smokoca je Zakopané vzdialené 60km. Z Lysej Poľany sú dve alternatívy, ako sa dostať do Zakopaného. Po prechode hraníc pokračujete po hlavnej ceste smer Zakopane na križovatke, ktorá je momentálne prestavovaná na kruhový objazd je možne „odbočiť vľavo“ a cestou zákrut prísť do Zakopaného „južnou trasou“, cesta má názov Droga Oswalda Balzera. Pokiaľ budete pokračovať rovno (v súčasnosti pri prestavbe kruhového objazd jediná možnosť pri ceste cez Lysú Poľanu), prídete do Zakopaného zo severu cez Poronin.
Keďže cesta na Kuźnice, odkiaľ začína túra je pre osobnú dopravu uzavretá, zaparkujete najvýhodnejšie na uliciach Mieczyslawa Karlowicza alebo na parkoviskách pri kruhovom objazde Jána Pavla na ulici Bronislawa Czecha.
Cestu na Kuźnice od parkovísk môžete absolvovať pešo, na koči alebo mikrobusmi. Od kruhového objazdu po Kuźnice – začiatok lanovky na Kasprowy Wierch sú to 2km.

Trasa

Pri údolnej stanici na Kasprowy Wierch pokračuje cesta smerom doľava cez most, kde je vstup na turistický chodník. Poľské turistické chodníky sú spoplatnené. Vstup pre dospelú osobu stojí 5 zlotých.
Z Kuźnic na Murowaniec vedú dva turistické chodníky. Žltý cez dolinu Jaworzynka a modrý cez vrch Boczan. Oba sa spájajú na hrebeni, v sedle Przelencz miedzy Kopami. Kde pokračuje trasa modrým značením do Haly Gasienicowej az na chatu Murowaniecz (na putačoch tiež označovanú ako Schronisko PTTK). Obe výstupové trasy časovo zaberú 1.45hod.
My sme volili výstup dolinou Jaworzynka – žltou značkou, a pre cestu späť modrý turistický chodník cez Boczan.
Výstup Jaworznykou je zo začiatku veľmi príjemný a pohodový. V závere doliny začne stúpanie do sedla Przelencz miedzy Kopami. Od tohto sedla sa otvárajú krásne výhľady na Halu Gasienicovu a miesta niekdajších pasienkov, po ktorých ostali už len budovy na romantických lúkach. Zo sedla v miernom klesaní prichádzame na chatu Murowaniec.

Pre zdatnejších

Komu je výlet na chatu Murowaniec málo, môže pokračovať v niektorom z množstva ďalších turistických chodníkov, od chaty smerom nahor. Čiernou značkou je možné sa dostať ku plesám Gasienicowym a v pokračovaní na Hraničný poľský vrchol Swinica (2 301m). Žltým chodníkom do sedla Sucha Przelencz , v odbočení zeleným chodníkov sa dostanete na hrebeň do Laliového sedla  (Przelencz Liliowe). Svinicou, Laliovým aj Suchým sedlom po hrebeni vedie červená turistická značka na Kasprov vrch.  

Túra v číslach

Cena parkovania sa pohybuje okolo 20 zlotých (5 EUR) na deň. Niektoré parkoviská ponúkajú celodenné parkovanie za 30 zlotých s tým, že cena zahŕňa aj vývoz na Kuźnice.

Kuźnice ležia v rovnakej nadmorskej výške ako Smokovce – 1010 m.n.m (Zakopane je vo výške 900 m.n.m.). Chata Murowaniec sa nachádza vo výške 1500 m.n.m. Rovnako vysoko sa nachádza aj sedlo Przelencz miedzy Kopami. Na trase dlhej 5km nastúpate a naklesáte v jednom smere 680 výškových metrov.

Na chate je možné platiť kartou. Kapustovú polievku si dáte v cene 11 zlotých.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *