Aktuality

Ostalo po ňom temer tri milióny zhliadnutí

V piatok 21.2. bola Horskej záchrannej službe nahlásená nezvestnosť dvoch mladých poľských horolezcov vo veku 25 a 27 rokov. Ich auto parkovalo na parkovisko Biela voda. Rodinný príslušníci informovali len o tom, že dvojica pláne vyliezť na Kežmarský štít. Akou výstupovou trasou, to už nevedeli.

V piatok panovalo v Tatrách veľmi silné veterné počasie. V sobotu ráno začali prieskumné pátracie lety pomocou vrtuľníka letky ministerstva vnútra. Vrtuľník sa bez výsledkov vrátil do Starého Smokovca. Nasledovalo rozmiestnenie záchranárov do viacerých oblasti v okolí Kežmarského štítu.

V popoludňajších hodinách boli pomocou lavínového psa nájdené telá oboch horolezcov pod Ušatou vežou vo Veľkej Zmrzlej doline. Obaja poľskí horolezci po páde z výšky utrpeli smrteľné poranenia.

foto: zdroj hzs.sk

Jedným z horolezcov, ktorí sa v piatok vydali na túru, nevediac, že je ich posledná bol známi poľský youtuber Dominik Socha.

Poľské „Polskie Stowarzyszenie Górskie ALPEN“ napísalo:

„Veľká tragédia na Malom Kežmarskom štíte, 21.02.2020 zahynul Dominik Socha a Krzysztof Polak.
Dominika sme už spomínali ako mladého, ambiciózneho talentovaného človeka, ktorý sa usiluje o horolezectvo s „oceľovými nohami.“ Mnohokrát dobýval vysoké hory, či tatranské chodníky sólo . Bohužiaľ ho už neuvidíme, zostane v našej pamäti ako kontroverzný sólista a veľmi milý, skromný človek.
Zbohom Dominik.“

V Dominikových príspevkoch môžete nájsť:

Gerlach sólo cestou Martina

Sólo Žabieho koňa

Sám cez Mont Blanc

Ľadové, štíty, Pyšné štíty a Lomnický v jeden deň

Eiger sólo za jeden deň

Matterhorn sólo

Rysy zo Zakopaného za jeden deň tam i späť

Gerlach behom zo Zakopaného v jeden deň tam i späť

Zimné sólo hrebeňa na Javorový štít z Javoriny

Posledné video kanála je dielo najbližšej rodiny, ktorým sa tento kanál uzatvára…

Pôsobenie v horách prináša svoje riziká. Obzvlášť ak ide o výkony, ktoré sú či už kondične alebo technicky náročné. Ísť do takýchto projektov znamená akceptovať riziká s tým spojené a adekvátne tomu prispôsobiť svoje konanie v horách s ohľadom vlastné skúsenosti. Dominik sa stal motivátorom pre temer 3 milióny ľudí, no všetci a stále by sme mali mať na pamäti riziká s týmito výkonmi spojené. Česť jeho pamiatke.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *