Aktuality

Poľský TPN uvoľňuje opatrenia prijaté v dôsledku COVID-19

Od 21. apríla je oblasť Tatranského národného parku čiastočne otvorená pre turistov. Je možné vstúpiť do dolín: Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny za Bramką, Ku Dziurze.

Podľa usmernení ministerstva zdravotníctva by sa malo koncentrácii osôb v týchto miestach vyhnúť. Infraštruktúra v parku nie je dezinfikovaná – pri použití jednorazových rukavíc alebo rúšok ich so sebou z parku odneste.

Uvedomujeme si prospešné vlastnosti pobytu na čerstvom vzduchu, ale musíme pamätať na to, že TPN je špeciálny park. V slnečný víkend prichádza do Tatier desaťtisíce ľudí, čo môže v súčasnej situácii viesť k nekontrolovateľnému šíreniu vírusu. Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti a vyhýbanie sa kontaktu môže byť veľmi ťažké.

TPN tiež zohľadňuje odporúčania TOPR týkajúce sa postupnej dostupnosti Tatier: Vzhľadom na typické zimné podmienky v Tatrách s typickým, tvrdým, ľadovcovým snehom je riziko nehôd vo vysokom horskom teréne veľmi reálne a má veľmi vážne následky pádu z veľkej výšky. Takéto nehody si vyžadujú zapojenie veľkého počtu záchranárov a zariadení počas záchranných operácií, čo v prípade potenciálne vysokého cestovného ruchu po otvorení oblasti TPN výrazne zvyšuje riziko infekcie vstupujúcej do tatranskej oblasti a jej okolia spolu s rizikom vylúčenia z činnosti záchranárov po krátkom čase po možnom kontakte s infikovanou osobou infikovaný. Súvisí to tiež s rizikom dočasného obmedzenia prístupu k záchrannému vrtuľníku (aj na dobu nevyhnutnú na dezinfekciu paluby a vybavenia vrtuľníka) a v prípade nákazy zistenej medzi pilotmi existuje riziko obmedzenia možnosti prevádzky z dôvodu veľmi obmedzeného zloženia pilotov a mechanikov. Prírodné podmienky sú pre nás tiež veľmi dôležité…

Pripomíname tiež, že v Podhalí sú miesta slúžiace turistom zatvorené.

Počítame s porozumením turistov, preto vás žiadame, aby ste park využívali spôsobom, ktorý neohrozí ostatných používateľov alebo služby. Sme presvedčení, že čoskoro budeme môcť opäť pozvať všetkých do vyšších častí Tatier. 

Zdroj: TPN

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *