Aktuality

Prihovára sa Vám Lesmír – zážitkové exkurzie do prírody

Lesmír je občianske združenie, v ktorom sa venujeme zážitkovému vzdelávaniu o prírode a dôležitosti jej ochrany. Počas leta sme na našej webovej stránke spustili možnosť exkurzií do prírody so skúsenými lektormi. Vďaka nim vzdelávame ľudí priamo v prírode, napríklad o dôležitosti bobrov v ekosystéme, o živote medveďov alebo o starých lesoch.

V Lesmíre veríme, že najlepší spôsob, ako budovať u ľudí vzťah k prírode, je prostredníctvom priamej skúsenosti a zážitku. Práve preto sme začali spolupracovať s odborníkmi, ktorí s nadšením a znalosťami o prírode obohacujú zážitok ľudí počas turistiky a poskytujú im zaujímavé a dôležité informácie.

Táto forma prírodného turizmu je vo svetových národných parkoch úplne bežná, no na Slovensku zatiaľ existuje len v obmedzenej forme. Okrem toho, že lektorované exkurzie menia pohľad návštevníkov na prírodu, prispievajú aj k ekonomickému rozvoju regiónov a udržateľnému prírodnému turizmu.

Na našej webstránke www.lesmir.sk je aktuálne možné nájsť exkurzie:

Jesenná chuť divočiny

Exkurzia Jesenná chuť divočiny je venovaná jednému z najintenzívnejších období v divokej prírode – jeseni. Počas trasy vo Veporských vrchoch sa sprievodca Jerguš Tesák zameriava na tému starých lesov, skrytého života šeliem a ich neustáleho boja o prežitie. Trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi od 8 rokov.

Bobrie kráľovstvo

Exkurzia je venovaná životu bobrov a ich dôležitosti v prírodnom ekosystéme. Lektor Ondrej Kameniar sprevádza účastníkov exkurzie po územiach pod Tatrami, kde bobry žijú a vytvárajú si hrádze. Táto exkurzia patrí medzi najmenej náročné a preto je vhodná už od 5 rokov.

Nebojte sa medveďov

Exkurzia je venovaná životu medveďov. Počas letných mesiacov ju ponúkame na našej webovej stránke ako cyklovýlet Tichou dolinou. Od októbra je dostupná už len pešia trasa, ktorá vedie Kamenistou dolinou. Počas exkurzie sa návštevníci dozvedia o spôsobe života medveďov, ich prirodzenom prostredí a tiež o vzťahu medzi človekom a medveďom. V druhej polovici trasy je výklad spojený aj s pozorovaním medveďov pomocou kvalitnej pozorovacej techniky, ktorú má k dispozícii lektor Martin Peleš.

Exkurzie boli vytvorené v rámci Programu sprevádzania prírodou Liptova, ktorý vzniká vďaka podpore od Nadácie VÚB banka. Všetky naše exkurzie sú navrhnuté tak, aby minimalizovali negatívny vplyv na životné prostredie. Sprievodca počas nich zabezpečuje dodržiavanie pravidiel národných parkov a dostatočné ticho. Exkurzie sú uskutočňované v nižšej frekvencii a účastnia sa na nich len malé skupiny ľudí.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *