COOLtúra

SKIALP – Ako lepiť skialpinistické pásy

Fúka nám, sneží nám. Viete si napriek tomu bez ťažkostí nalepiť pásy? Prinášame vám krátky návod.

V batohu

Citlivou časťou skialpinistických stúpacích pásov je lepidlo, ktorým sa pásy prilepujú na sklznicu. Pre ich dobrú priľnavosť je potrebné chrániť lepidlo pred nečistotami, držať pásy v teple a mimo vlhka. V batohu je dobré ich pre tento účel ukladať do vrecka, ktoré býva súčasťou balenia.

Kým pásy vytiahnete

V prípade, že potrebujete na prácu s pásmi rukavice, vyhnite sa chlpkatým rukaviciam, kde sa chĺpky pri kontakte s lepidlom lepia na pásy a oslabujú tak prilepenie pásu k lyži.

Skladovanie pásov

Vo vrecku je možné pásy lepiť na fóliu, ktorá býva súčasťou balenia, alebo sa pás zloží na polovicu a prilepí sa lepiacou časťou o seba. Ak pás lepíte bez fólie, nie je vhodné lepiť jeden pás o druhý. Po odlepení je práca s dvoma pásmi nepohodlná a nepraktická.

Lepenie pásov na lyžu

Pred nalepením na lyžu sklznicu očistite od nečistôt, snehu a vody.

V závislosti od systému (oko, háčik, šponer, atď) nalepte pás tak, aby bol v rovnakej vzdialenosti od hrany lyže po oboch stranách. Skontrolujte, či sa nikde nevytvorili bubliny. Po nalepení pás opätovne pritlačte rukou po celej dĺžke v smere šmýkania.

S nalepenými pásmi sa vyvarujte zapichovaniu lyží do snehu. Ak máte voľný koniec, ľahko sa takto odlepí. Ak máte na konci lyže napínaciu koncovku, ľahko ju takto môžete zničiť, alebo sa vám sneh začne vbíjať medzi pás a lyžu.

Za vetra

Ak fúka vietor, vie byť nalepovanie pásov veľmi nepríjemné. V takomto prípade pás rozlepujte a nalepujte na lyžu po malých častiach. Vyhnete sa tak vianiu dlhého rozlepeného pásu vo vetre. Opäť je potrebné dať pozor na napnutie pásu.  Ak ste pás počas nalepovania dostatočne nenapínali, môže byť uchytenie koncovky na druhej strane lyže náročné, pre koncovku až tragické, ak sa snažíte koncovku natiahnuť na koniec lyže nasilu.

Obdobne postupujte pri odliepaní pásov. Pásy sťahujte a lepte po častiach.

Za chladu

Ak je veľmi chladno, potrebujete pre opätovné použitie pásov na túre udržať lepidlo v teple. Najlepším riešením je dať si v takomto prípade pásy do bundy, blízko tela, kde si lepidlo udrží lepšiu teplotu. Pri ich skladaní lícujte pásy čo najviac, aby vám lepidlo na voľnom okraji zbytočne nevysychalo a nemohlo dôjsť k jeho znečisteniu. Lícovanie nemusí byť dokonalé, pretože je závislé od vykrojenia vašej lyže.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

One thought on “SKIALP – Ako lepiť skialpinistické pásy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *