Aktuality

Skialpinista verzus rýchlostný lyžiar. Kto je lepší?

Netradičná výzva na Štrbskom Plese. Slovenský rýchlostný rekordér na lyžiach Michal Bekeš (248,550km/hod) a viacnásobný majster Slovenska v skialpe Jakub Šiarnik si netradičným spôsobom zmerali sily na lyžiach.

Vzájomná výzva medzi Bekešom a Šiarnikom sa zrodila priamo na Štrbskom Plese, ktoré je známe nielen ako lyžiarske stredisko ale zároveň aj ako častý cieľ fanúšikov skitouringu, ktorí majú možnosť denne od 8:00 do 20:00h využívať vytýčenú trasu na zjazdovej trati.

Ako vyzerala výzva?

Dohoda Bekeša so Šiarnikom znela, že vyštartujú zo spoločnej kávy a každý pôjde na kopec na začiatok zjazdovky Solisko tak, ako je zvyknutý – skialpinista si hore vyšliape, rýchlostný lyžiar sa vyvezie lanovkou a následne sa obaja spustia do cieľa pri apres-ski bare. Kým Jakubovi Šiarnikovi stačilo obuť si lyže a vyštartoval na skialpoch hore kopcom po vlastných, Michalovi Bekešovi trvala príprava špeciálneho výstroja o niečo dlhšie a až následne sa presunul na lanovku, ktorá ho vyviezla hore.

Tesný duel

Jakub Šiarnik dokázal vyšliapať na Solisko za rekordných 17 minút (priemernému turistovi to trvá cca 55 min). Po výšľape si stiahol pásy a spustil sa po zjazdovke dole. Michal Bekeš využil sklz svojich obrovských lyží a aj vďaka maximálnej rýchlosti, ktorá miestami dosahovala 120km/h, predbehol Jakuba Šiarnika dramaticky 3 metre pred cieľom na zjazdovke Interski.

Bekeš

Jakub Šiarnik stihol kamarátsku výzvu v Tatrách absolvovať ešte pred odchodom na Majstrovstvá Európy.

Šiarnik

Michal Bekeš zároveň pozval Jakuba Šiarnika v marci do Lomnického sedla, kde sa spolu s ďalšími reprezentantmi v rýchlostnom lyžovaní opakovane pokúsia prekonať rýchlostný rekord Tatier s hodnotou 180,63km/h, ktorý od roku 1979 drží Poliak Jacek Niklinski.

Zdroj: TMR

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *