Aktuality

Snehové rekordy na tatranských zjazdovkách

Začiatok prázdnin zastihol tatranské lyžiarske strediská v plnej prevádzke. Na zjazdovkách sa nachádza mix technického a prírodného snehu, ktorý je každý večer po prevádzke upravovaný snežnými pásovými vozidlami. Práve ich najmodernejšia výbava umožňuje prevádzkovateľom získať zaujímavé dáta o výške snehovej pokrývky.

Satelitný prijímač na ratraku

Základom je spojenie jednotlivých strojov so satelitmi, čo presne určuje ich polohu a pri porovnaní s 3D modelom zjazdoviek, ktorý získali letným nasnímaním zjazdoviek, dokáže presne identifikovať výšku snehovej pokrývky. A takto dopadlo aktuálne mapovanie rekordnej výšky snehovej vrstvy na zjazdovkách vo Vysokých a Nízkych Tatrách:

Jasná: 575 centimetrov

Rekordná vrstva snehu v najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku sa nachádza na južnej strane Chopku na modrej zjazdovke 34C.Najväčšiu výšku sme namerali na Zadných Derešoch. Je to miesto prakticky na hrane kopca, takže časť snehu dofúkal vietor a keď k tomu pripočítame zasnežovanie, tak takmer 6 metrov je na svete,“ hovorí s úsmevom vedúci zasnežovania a lyžiarskych tratí Maroš Kupčo. Južná strana Chopku sa na nedostatok snehu určite nemôže sťažovať, dôkazom sú práve Zadné Dereše, kde je na zjazdovke aktuálne v priemere viac ako tri metre snehu.

Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica:  272 centimetrov

Najvyššiu vrstvu snehu na zjazdovke namerali v stredisku pod Lomnickým štítom na traverze 5a zo Skalnatého Plesa smerom do Tatranskej Lomnice. „Máme tam 2,72m mixu technického a prírodného snehu v pomere 50:50.  Je to špecifické miesto, ktoré traverzuje horský masív a pravidelne tam musíme hlavne po veterných dňoch doslova vyrezávať zjazdovku. Často je zafúkaná tak, že vám doslova mizne pred očami,“ dopĺňa Ján Kozubík, šéf zasnežovania a lyžiarskych tratí v Tatranskej Lomnici.

Vysoké Tatry – Štrbské Pleso: 379 centimetrov

Na Štrbskom Plese namerali najvyššiu vrstvu snehu na zjazdovke Solisko a nachádza sa konkrétne pod druhým terénnym prahom na zjazdovke. „Je tam veľký zráz a počas celej zimy to lyžiari jazdením,  snežné pásové vozidlá pri úprave zjazdoviek a samozrejme aj vietor postupne zrovnávajú s okolitým terénom. Je tam toho snehu vždy toľko, že aj po skončení lyžiarskej sezóny tam ostáva sneh najdlhšie,“ prezradil Jaroslav Sokol, prevádzkový riaditeľ lanových dráh na Štrbskom Plese.

Satelitné meranie výšky snehovej pokrývky umožňuje prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk skvalitniť a zefektívniť úpravu zjazdoviek. Okrem prehľadu o výške snehu v celom stredisku získavajú prevádzkovatelia vďaka najmodernejšej technike cenné dáta napríklad o rýchlosti stroja, presných trasách úpravy, využívaní technického vybavenia, fungovaní výstražnej signalizácie a ďalších dôležité informácie.  

Zdroj: TMR

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *