Aktuality

Stožiare unikátnej lanovky sú minulosťou

V roku 1934 zásluhou vtedajšieho riaditeľa kúpeľov v Tatranskej Lomnici Juraja Országha bola vybudovaná visutá lanová dráha na Lomnický štít. Lanová dráha pozostávala z dvoch hlavných úsekov: Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso a Skalnaté pleso Lomnický štít. Horný úsek lanovky sa stal hned po dobudovaní svetovým unikátom, pretože nikde inde na svete neprekonávala visutá lanovka bez jedinej podpery prevýšenie 900 metrov.
Dolný úsek lanovky bol uzavretý v roku 1999 z dôvodu nízkej prepravnej kapacity. Nahradila ho kabínková lanovka v tesnej blízkosti pôvodnej lanovky. AŽ do dnešných dní boli nemými spoločníkmi na ceste kabinkovou lanovkou stĺpy pôvodnej vistuje lanovky. V týchto dňoch boli definitívne rozobraté. Zvláštnosťou konštrukcie bol jej mimoriadne dobrý technický stav.
Regionálny investor vidí budúcnosť prepravy v lanovej dráhe typu FUNITEL. Funitel je lanovka pozostávajúca z kabín, ktoré obsiahnu zpravidla 8-30 osôb. Technologickou výhodou je zavesenie na dvoch cca 2 metre vodorovne vzdialených lanách, čo kabíne pridáva vysokú úroveň stability aj pri silnom vetre. Ostáva veriť že nás funitel svojou pohodlnu a rýchlou prepravou poteší čo najskôr.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *