Aktuality

Strážcovia zo Slovenska aj Poľska boli v spoločnej službe

Počas uplynulého víkendu absolvovali strážcovia Správy TANAP-u a ich kolegovia z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego spoločnú službu. V rámci tejto akcie si slovenskí a poľskí strážcovia posvietili na lokality Mengusovské sedlo, Hladké sedlo, Liptovské múry a sedlo Závory. Počas služby skontrolovali viac ako sedemdesiat osôb.

V závislosti od závažnosti porušenia udelili aj pokuty. Tie celkovo dosiahli výšku 200 eur. Pokuty padali najmä za pohyb mimo turistických značených chodníkov, ale našli sa aj takí odvážlivci, ktorí napriek zákazu vo vysokohorskom prostredí bivakovali. „Je smutné, že väčšina návštevníkov, ktorí sa dopustia porušenia pravidiel parku, to robí vedome, ba dokonca zámerne. Stačí prejsť za hranice k susedom do Poľska, kde je miera porušovania nižšia takmer o 100 percent. Taktiež vo svete som sa s takým porušovaním nestretol,“ uviedol vedúci oddelenia strážnej služby Róbert Javorský. Porušovateľmi pravidiel návštevného poriadku boli prevažne Poliaci a Česi. Spoločné akcie strážcov budú pokračovať počas celej letnej sezóny. Ich cieľom je dosiahnuť jednotný stav v dodržiavaní pravidiel národných parkov na oboch stranách Tatier. Do služieb sa zapojili aj lesníci Správy TANAP-u z ochranných obvodov Podbanské, Vyšné Hágy a Tatranská Javorina.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *