Aktuality

Sú známe výsledky sčítania kamzíkov

Do terénu vyrazilo viac ako 120 ľudí. Väčšina z nich bola z radov zamestnancov Správy TANAP-u, ale veľa bolo aj dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastňujú z vlastnej iniciatívy sčítania pravidelne. Výsledky sa zaznamenávajú už v teréne priamo do aplikácie a tým odpadá byrokratická časť pri vyhodnocovaní papierových hárkov. Aplikácia prenesie do digitálnej podoby aj mapu výskytu kamzíka a všetky výsledky sú tak prakticky okamžite v digitálnej podobe. Vďaka tomu sa výrazne skrátil čas na spracovanie a vyhodnotenie početnosti zveri v porovnaní s minulosťou.  

Počas tohtoročnej jarnej kamzičej inventúry zaregistrovali v chránenom území národného parku na Slovensku a v Poľsku spolu 793 kamzíkov. Kým na slovenskej strane Tatier narátali 589 kamzíkov, v susednom Poľsku zaznamenali 204 jedincov. Ide o približne rovnaké počty ako vlani, keď na oboch stranách národného parku zaevidovali 816 kamzíkov. Hoci výsledné číslo sa cez tisícku neprehuplo, zoológov potešili počty tohtoročných mláďat. Na slovenskej strane Tatier ich narátali 56, u severných susedov zaznačili do aplikácie 24 jedincov.

V porovnaní s minulým rokom sa oba národné parky rozhodli spočítavať kamzíky o niečo skôr. Či bolo toto rozhodnutie správne a či môžeme byť spokojní s výslednými číslami, zhodnotila zoologička Správy TANAP-u Erika Feriancová: „Určite sa to oplatilo, ale bolo potrebné vyraziť na úseky veľmi skoro ráno ešte za tmy, aby nás nedobehli hmly, ktoré sa z dolín tlačili už okolo deviatej hodiny. Spokojní nie sme, vždy si želáme, aby kamzíkov bolo čo najviac. Keďže jarné spočítanie sa zameriava predovšetkým na mláďatká, tak ich počty nás potešili, ale uvidíme, aké budú čísla na jeseň, pretože vtedy bývajú presnejšie.

Jarná inventúra kamzíkov je takisto príležitosťou zmonitorovať vzácne prostredie národného parku či pozorovať ďalšie chránené druhy živočíchov. Je zdrojom cenných informácií o zdravotnom stave kamzičej populácie, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber vzoriek trusu a to nielen od kamzičej zveri. Popri spočítavaní kamzíkov rátači zaregistrovali aj viacero medveďov, ktoré sa hostili na kvetoch čučoriedok či orlov skalných krúžiacich nad ich hlavami.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *