Aktuality

TANAP povedie Peter Olexa

Vedením Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici je dočasne poverený Peter Olexa. Do funkcie ho dnes uviedol štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa.

Na riaditeľskom poste vystriedal Pavla Majka. Ten sa šéfom rezortnej organizácie stal v rámci reformy národných parkov, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR na svojom zasadnutí v decembri 2021. Olexa je rodákom zo Spišského Bystrého. Vyštudoval Technickú univerzitu vo Zvolene. Doposiaľ pôsobil ako riaditeľ a konateľ v súkromnej firme zameranej na poskytovanie služieb v oblasti lesníctva.

Moje prvé kroky v tejto funkcii prinesú pozitívne zmeny, no najskôr je potrebné oboznámiť sa so stavom, v akom sa Tatranský národný park reálne nachádza. V prvom rade by som sa rád zoznámil s každodenným fungovaním organizácie, identifikoval jej problémy, ako aj výzvy, ktorým momentálne čelí. Až na základe relevantných informácií budem môcť konkretizovať nejaké dlhodobejšie vízie,“ povedal po nástupe do funkcie nový riaditeľ Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

S príchodom nového riaditeľa bude podľa štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia SR Filipa Kuffu potrebné začať sa viac rozprávať s vlastníkmi lesov z radov samospráv či súkromníkov. „Treba zlepšiť hlavne komunikáciu s neštátnymi subjektami. Bavíme sa všeobecne o národných parkoch, v globále vždy zlyhávala komunikácia s neštátnym sektorom,“ uviedol Kuffa, ktorý tiež dodal, že Tatranský národný park dokáže spomedzi všetkých slovenských chránených území najrýchlejšie dosiahnuť medzinárodné kritériá IUCN zodpovedajúce národnému parku.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *