Tatranské nunataky

Eskimáci nechali niečo zo svojho slovníka aj vo Vysokých Tatrách. Presnejšie “pár” nunatakov. Pýtate sa, čo to môže byť? Nunatakom eskimáci nazývali nezaľadnené izolované ostrovité skalné výbežky v dolinách, ktoré boli obtekané ľadovcom. Doslovný preklad je „osamelý vrchol“. Úzke doliny Vysokých Tatier ale nedávali veľké priestory takýmto útvarom. Navyše boli nunataky ťažko skúšané poveternostnými podmienkami, zvetrávaním a tokom ľadovca okolo nich, preto ich v Tatrách nájdeme len pár.

Rozmermi nemôžu tatranské nunataky konkurovať svojim veľkým bratom v Antarktíde, Grónsku alebo na Špicbergoch.

Uhádnete, kde sa nachádzajú v Tatrách? V Litvorovej doline je ním Hrubá veža, vo Veľkej Studenej doline Strelecká veža, v Batizovskej doline Kostolík, v Zlomiskách Dračí hrebeň a hrebeň Kôpok, v Kačacej doline Kačací mních a Veža Železnej brány, Jastrabia veža pri Zelenom plese.

Pozrite si úchvatné videá – simuláciu ľadovca v Bielovodskej doline a Dobu ľadovú v Tatrách – komplexná simulácia

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *