Aktuality

Tatranský národný park má návštevný poriadok

Po tom, ako kľúčový dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v Tatranskom národnom parku, odobril Okresný úrad Prešov, sa v podobe vyhlášky objavil vo Vestníku vlády Slovenskej republiky.

Ako vidí Návštevný poriadok Správa TANAP-u

Po viac ako šesťročnom procese sa zavŕšilo spoločné úsilie kolektívu ľudí, ktorého výsledkom sú jasné pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Možno nebudú vyhovovať všetkým, ale faktom je, že odzrkadľujú kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré využívajú územie národného parku,“ konštatuje Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Príprava návrhu nového návštevného poriadku odštartovala ešte v roku 2017, keď vyšlo najavo, že prijatím zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v roku 2002 stratila platnosť vyhláška, ktorou sa vyhlasoval Návštevný poriadok Tatranského národného parku. Ešte v tom roku teda iniciovala vydanie Zoznamu vyhradených miest, ktorý v skratke kopíroval základné pravidlá pôvodného návštevného poriadku, ako i Rozhodnutie o sezónnej uzávere. To prevzalo zaužívaný režim sezónnej uzávery vybraných turistických chodníkov na území Tatranského národného parku. Oba dokumenty platia dodnes, zmeniť sa to má až od 15. decembra 2023, keď nadobudne účinnosť nový návštevný poriadok.  

Ten návštevníkom Tatranského národného parku prináša viacero kľúčových zmien. Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia. Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov. Nový návštevný poriadok zlegalizuje aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa za účelom krátkodobého oddychu zvykne zhromažďovať množstvo ľudí. S novými pravidlami musia rátať aj horolezci, skialpinisti i vyznávači zimnej turistiky. Cyklistov poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia tiež pravidlá pre geocaching v národnom parku.

O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom www.tanap.sk, vyznačené budú aj priamo v teréne. „Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravenčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník nášho najstaršieho národného parku. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči návštevníkom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ uzatvára Spitzkopf.

Aké zmeny prichádzajú s novou regulou?

Zmien nie je málo. Novým areálom pre zimnú turistiku sa potešia skialpinisti, cyklistov čaká predĺženie štyroch cyklotrás. Turistom sa uzávera chodníkov skončí o 15 dní skôr.

Reštrikcie pribudli horolezcom nie len v územnej pôsobnosti ale aj v čase, kedy je možné horolezectvo vykonávať. Tri mesiace v roku sa do Tatier nedostanú. Navyše spolu so skialpinistami sa budú musieť pred túrou online nahlásiť. Okrem iného TANAP zaviedol podmienky, ktorými sa bude radiť ku svetovým unikátom. Okrem preukazov bude totiž vyžadovať aj potvrdenia o absolvovaní základného výcviku vydané oprávnenou osobou.

Časť turistických chodníkov opäť spadla do sezónnej uzávery a tak sa napríklad v zime z Popradského plesa na Sliezsky dom už nedostanete.

Vysokohorskí turisti v návštevnom poriadku prakticky skončili. Psičkári si už temer vôbec nešteknú, ich možnosti sa obmedzili prakticky na asfaltové cesty.

Vyhlášku Okresného úradu Prešov o Návštevnom poriadku Tatranského národného parku a jeho ochranného pásma nájdete tu.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *