Hrebeňom Magury

Kondičná náročnosť:Stredná
Technická náročnosť:Stredná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:1 150 m n.m.
Dĺžka trasy:15 km
Prevýšenie:↑ 380 m, ↓ 380 m
Túra pre deti od:8 rokov
Hrebeňom Magury - informácie o túre

Súvisiace miesto:

Súvisiaca dolina:


Nezabudnite na poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby!

Hrebeňom Spišskej Magury prechádza turistický chodník a cyklotrasa, ktorá sa v zime mení na bežeckú trať plnú malebných výhľadov. Chrbát Spišskej Magury sa tiahne paralelne s hrebeňom Belianskych Tatier. Chodník hrebeňom „Belaniek“ je už niekoľko desiatok rokov uzavretý a tak si môžete týmto blízkym paralelným hrebeňom dopriať čosi podobné ako niekdajší turisti v Belianskych Tatrách, ktoré Vám v tomto prípade urobia neopakovateľnú kulisu.

Poloha bežeckej trate

Chrbát Spišskej Magury prebieha smerom zo západu na východ a vedie paralelne s hrebeňom Belianskych Tatier. Najvyšším vrcholom je s 1259 m n.m. Repisko. Tento sa však nachádza mimo úseku, ktorým prechádza bežecká trať. Medzi hrebeňmi sa nachádza rázovitá slovenská obec Ždiar, ktorá svojou úctyhodnou dĺžkou viac ako 5 km vypĺňa vytvorenú dolinu.

Trať sa dobrého počasia oplýva fantastickými výhľadmi na Belianske Tatry. Nakoľko prechádza hrebeňom alebo v jeho tesnej blízkosti, v prípade veterných dní sa jej radšej vyhnite.

Možné nástupy na bežeckú trať:

  • Na trať je možné nastúpiť z niekoľkých miest. Prvým je sedlo v blízkosti vrcholu Príslop, ktorým prechádza autocesta zo Strednice do Osturne. Tu sa nachádza malá parkovacia plocha a hneď pri nej rázcestník Rázcestie pri tablici.
  • V prípade, že je cesta v zime uzavretá, alebo je parkovisko nefunkčné, je možné zaparkovať na veľkom parkovisku pri lyžiarskych vlekoch Ždiar – Strednica a odtiaľ na hrebeň sa dostať „cyklotrasou“ vedúcou západne a na hrebeň. Cesta príde priamo na Rázcestie pri tablici.
  • Pohodlnou možnosťou nástupu je využiť sedačkovú lanovku zo Ski Centra Strachan, ktorá Vás vyvezie priamo z obce na hrebeň. Dĺžka lanovky je 1km.
  • Nastúpiť môžete aj z opačnej strany, teda z Bachledovej doliny využitím kabínkovej lanovky, ktorá Vás dopraví priamo na hrebeň.

Bežecká trať hrebeňom Spišskej Magury

Dĺžka trate v jednom smere je od Rázcestie pri tablici (1 135 m n.m.) 7,5km. Ak teda plánujte aj návrat tou istou trasou, počítajte s 15-16km výletom.

Z Rázcestia pri tablici vedie trasa temer vodorovne, neskôr v jemnom klesaní a po necelom prvom kilometri stretávame hornú stanicu sedačkovej lanovky Ski Centra Strachan. Tu začína trať stúpať až po vrchol Prehrštie (1 209 m n.m.), ktorý je najvyšším bodom nami prechádzanej časti Magury. Vrchol míňame zprava. Doposiaľ sme prešli 2,1km.

Odpočívadlo pri Solodičovskom vrchu

Trasa ďalej pokračuje v občasnými miernymi klesaniami až po rázcestie Magurka, kde sa stretáva červená turistická značka – pokračovanie tatranskej magistrály so žltou a modrou značkou, ktorá nám robí garde počas celého prechodu. Razcestník sa nachádza sa v 3,6km. Tu podchádzame vrchol Magurka (1 196 m n.m.), za ktorým prichádza najprudšie klesanie trate do sedla, z ktorého stúpame k malému odpočívadlu s krížom pri Slodičovskom vrchu (1 167 m n.m.). Doposiaľ sme ubehli 5,5km. Za vrcholom nás čakajú ešte dve významnejšie klesania.

Chodník v korunách stromov a zjazdovka Furmanec v Ski Bachledova

Za posledným z nich (Strečné hrebeň) míňame rázcestie Malá Poľana, medzi stromami registrujeme časť Chodníka v korunách stromov. Cca 300 metrov neskôr prichádzame do lyžiarskeho areálu Ski Bachledova – tesne nad začiatkom zjazdovky vedúcej do Bachledovej doliny, v blízkosti dreveného fotopointu.

Posilniť sa v polovici trate môžete v podzemnej reštaurácii.

Trať je upravovaná ratrakom, ktorý robí aj stopu na klasiku. Pri našej návšteve v neskorom období už bola viditeľná len mierne. Celá trať je v príjemnom športovom hrebeňovom zvlnení. Isto si ju užijete.

Mapa trate

Trať vedie v smere západ – východ. Na mape je označená červenou farbou.

Mapa bežeckej trate hrebeňom Magury v smere Príslop - Ski Bachledova (Chodník v korunách stromov)
Mapa bežeckej trate hrebeňom Magury v smere Príslop – Ski Bachledova (Chodník v korunách stromov)
Výškový profil  bežeckej trate hrebeňom Magury v smere Príslop - Ski Bachledova (Chodník v korunách stromov)
Výškový profil bežeckej trate hrebeňom Magury v smere Príslop – Ski Bachledova (Chodník v korunách stromov)

Video z trate

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.