Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina

Kondičná náročnosť:Stredná
Technická náročnosť:Stredná
Najvyššia dosiahnutá nadmorská výška:937 m n.m.
Dĺžka trasy:16,2 km
Prevýšenie:↑ 410 m, ↓ 410 m
Túra pre deti od:9 rokov
Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina - informácie o túre

Súvisiaca dolina:


Nezabudnite na poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby!

Bežecká trať z Tatranskej Lomnice do Tatranskej Kotliny je zimnou aktivitou na cyklotrase, ktorú v lete 2022 dalo do prevádzky Mesto Vysoké Tatry.

Poloha bežeckej trate

V lete 2022 uviedlo Mesto Vysoké Tatry do prevádzky cyklochodník medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou. Trať lemuje severný okraj cesty Slobody, ktorá spája Tatranskú Lomnicu s Tatranskou Kotlinou a je akýmsi putovaním cez tatranské osady.

Na trať je možné nastúpiť z ľubovoľnej osady, ktorú trať pretína, najväčší význam má Tatranská Lomnica a Tatranská Kotlina. V Tatranskej Lomnici je možné parkovať na platených parkoviskách rovnako ako v Tatranskej Kotline, kde sa nachádza parkovisko priamo na začiatku, resp. konci, trasy.

Hovorí sa „Pod sviečkou je najväčšia tma„. Toto platí aj o bežeckej Trati medzi Lomnicou a Kotlinou. Síce sme bližšie k Vysokým Tatrám, no práve preto si výhľady na ne užijeme len ojedinele. Polohu a orientáciu trasy oceníte hlavne vtedy, ak je veterno. Blízke stromy vás chránia viac ako na otvorených lúkach. Severovýchodná orientácia zas napomáha aby dlhému trvanie snehovej prikrývky oproti južne orientovaným trasám na výškovo nižšie položeným lúkach pod Tatrami.

Bežecká trať Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina

Dĺžka trasy medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou je 8,5km.

Z Tatranskej Lomnice (0km, 850 m n.m. ) trať mierne stúpa po Tatranské Matliare (1,6km, 888 m n.m. ). Za Matliarmi začína prudšie stúpanie, ktoré sa zvoľní pred najvyššie dosiahnutým miestom, ktorým je Biela voda (3,1km, 937 m n.m.) – parkovisko, ktoré je počiatkom žlto značeného turistického chodníka na Chatu pri Zelenom plese. Z Bielej vody trať v nasledujúcich piatich kilometroch klesá. Po jednom kilometri prechádzame cez Kežmarské žľaby (4km, 910 m n.m.) a po 2,5km míňame autobusovú zástavku Fľak (6,7km, 830 m n.m. ), za ktorou sa trasa odkláňa viac na sever mimo cesty Slobody. Po asi 400 metroch sa za vodným zdrojom prudko stáča vpravo a pokračuje dole kopcom lesom. Tu nás čaká prudké klesanie na dĺžke cca 80m, za ktorým sa trasa stáča doľava na severozápad a v príjemnom miernom teréne prichádza na parkovisko do Tatranskej Kotliny (8,5km, 775 m n.m. ).

Celkovo na trase nájdete 5 odpočívadiel. Profil trate napovedá, že ak máte záujem absolvovať trasu len v jednom smere, pohodovejším Vám bude smer z Lomnice do Kotliny. V opačnom smere Vás čaká 5km stúpania a 3km jazdy nadol. Absolvovať trasu tam aj späť, teda v celkovej dĺžke 16km je veľmi príjemným výkonom.

V Tatranskej Lomnici na začiatku trate v Slnečnom dome sa nachádza požičovňa bežeckých lyží https://www.ski-tatry.sk/.

Mapa trate

Trať vedie z Tatranskej Lomnice severovýchodne, na mape naznačená červenou.

Prevýšenie v smere Tatranská Lomnica (0km) – Tatranské Matliare (1,6km) – Biela voda (3,1km) – Kežmarské žľaby (4km) – Fľak (6,7km) – Tatranská Kotlina (8,5km)

Aktuálne informácie nájdete na: https://www.ski-tatry.sk/ a Facebook-u: https://www.facebook.com/EDUSPORT.TATRY

Video z trate

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.