Aktuality

Turistický semafor

K slovenským semafórom pribudol aktuálne jeden nový, tentokrát turistický. Jeho úlohou je informovať turistov o aktuálnej návštevnosti turistických lokalít na Slovensku.

Autorom semafóru je ministerstvo životného prostredia spoločne so Štátnou ochranou prírody a Slovenskou agentúrou životného prostredia.

Ako turistický semafor vyzerá?

Semafor dnes funguje cez jednoduchú webovú stránku https://www.turistickysemafor.sk/. Okrem legendy nájdete na stránke už len mapu, ktorá je samotným semaforom, v nej aktuálne zakreslených 230 turistických lokalít.

Turistický semafor
Turistický semafor

O návštevnosti informuje farba:

  • Červená farba: Na tomto mieste je aktuálne veľa turistov. Odporúčame vám zvoliť si inú oblasť.
  • Oranžová farba: V tejto lokalite sa momentálne nachádza väčšie množstvo turistov. Myslite na to, alebo si pre váš pobyt v prírode vyberte inú lokalitu.
  • Zelená farba: Táto lokalita je aktuálne voľná, počet návštevníkov je minimálny. Prajeme vám príjemný pobyt v prírode.

Mapa Turistického semaforu je pravidelne aktualizovaná každý deň o 10.00 hodine dopoludnia.

Údajmi kŕmia semafor zamestnanci štátnej ochrany prírody, ktorý každý deň návštevnosť monitorujú či už fakticky alebo zo svojich osobných skúseností.

Údaje majú informatívny charakter a slúžia ako odporúčanie.

Naše skúsenosti

Semafor je zaujímavou myšlienkou, nie len z dôvodu rovnomernejšieho zaťaženia životné prostredie turistickým ruchom. Dojem z prírody návštevníkom tvorí aj množstvo ľudí, ktorí sa pohybujú v ich okolí a takto môže semafor informovať, ktorým lokalitám sa radšej vyhnúť. Taktiež vie semafor svojou informáciou podporiť cestovný ruch v menej navštevovaných oblastiach.

Aktualizácia raz denne, a to až o desiatej? Zber údajov zamestnancami ŠOP iste nie je jednoduchý, no ak informácia prichádza až o 10:00, pre mnohých ľudí už semafor nemá význam, pretože sú dávno na ceste za svojimi turistickými cieľmi. Ostáva tak rozhodovať sa z údajov z predchádzajúceho dňa, no tie – ako sme si sami overili – v ranných hodinách nie sú dostupné a semafor je zelený celoplošne.

Semafor sa do 10:00 zelenie aj keď parkoviská sú už obsadené.

Budúcnosť

Ako sa semafor osvedčí sa zrejme dozvieme o pár mesiac po jeho prvej turistickej sezóne. Ministerstvo počíta s aplikáciou pre chytré telefóny, ktorá by mala byť obohatená o možnosť spätnej väzby od turistov, ako aj informáciami o lokalitách. Rovnako sa plánuje aj rozšírenie o ďalšie turistické lokality.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *