Lomnický štít s horským vodcom

Lomnický štít, v histórií zvaný tiež „Dedo“ je so svojou výškou 2 632 m n.m. druhým najvyšším štítom Vysokých Tatier.

Z histórie Lomnického štítu

Prvý dokumentovaný výstup na Lomnický štít podnikol lekár Robert Townson 17.8.1793 v sprievode poľovníkov na kamzíky. Nie je ale vylúčené, že na vrchole stáli už pred ním baníci, ktorí ťažili rudu v jeho severnej časti – oblasti Medených lávok.

Na Lomnický štít bola v roku 1941 dobudovaná visutá lanová dráha z Tatranskej Lomnice. Viac o lanovej dráhe na Lomnický štít sa dočítate tu.
Výstup na Lomnický štít s horským vodcom je možný rôznymi trasami. Zostupuje sa klasickou cestou do Lomnického sedla, alebo v prípade, že máte vopred zabezpečené lístky, visutou lanovkou.

Výstup je možný len v sprievode horského vodcu.

Normálka – klasická cesta z Lomnického sedla

Je najjednoduchšou výstupovou cestou na Lomnický štít. Do Lomnického sedla sa dostanete najrýchlejšie z Tatranskej Lomnice kabínkovou lanovkou cez Skalnaté pleso, kde prestúpite na sedačku do Lomnického sedla.

Z Lomnického sedla vedie výstup oblým suťovým chrbtom smerom ku Lomnickému štítu. Chrbát sa neskôr zúži do skalného hrebeňa. Nasleduje traverze pod centrálny žľab, do ktorého sa dostaneme po výleze strmšieho úseku. Žľabom cesta vedie až na vrchol. Zostup je tou istou cestou.

Obtiažnosť:I
Trvanie:4 hod.
Maximálny počet osôb na vodcu:3

Ferrata cez Téryho kuloár

Opäť je východiskom Lomnické sedlo (viď Normálka). Z Lomnického sedla vedie trasa chvíľu sutinovým chrbtom, z ktorého sa odpojíme a reťazami vojdeme do západnej steny Lomnického štítu. Reťazami zostupujeme v traverze pod západnú stenu do Téryho kuloára. Kuloárom hore do Sedla pod Lomnickým, kde sa napájame na posledný úsek Jordnánovej cesty (viď. Jordánova cesta.).
Tento výstup je nádherná pohybom v pevnej skale a expozíciou ferraty. Počas výstupu vlastne obídeme Lomnický štít dookola a odzadu na neho vystúpime.

Obtiažnosť:II
Trvanie:6 hod.
Maximálny počet osôb na vodcu:2

Jordánova cesta z Téryho chaty

Ide o serióznu dlhú túru, ktorú je vhodné kombinovať s ubytovaním na Téryho chate. Z Téryho chaty vedie výstup dolinou popod Pyšný štít do Bachledovho žľabu. V Bachledovom žľabe sa odpája jeho odnož do Jordánovej štrbiny. Po výstúpení do Jordánovej štrbiny sa traverzuje hrebeň ponad Medenú kotlinku okolo Poslednej veže. Do Sedla pod Lomnickým. Odtiaľ hrebeňom a neskôr strmím komínom na vrchol Lomnického štítu.

Obtiažnosť:II
Trvanie:11 hod.
Maximálny počet osôb na vodcu:2

Kondičné a technické nároky na turistu

Lomnický štít je zvládnuteľný priemerným turistom. Ak nemáte problém zvládnuť túru akou je napríklad Priečne sedlo (technicky), Lomničák by pre Vás nemal znamenať problém.

Kedy je vhodný čas

Letný výstup je možné v závislosti od podmienok vykonávať od júna do októbra.

Potrebné vybavenie

Horský vodca si klienta naväzuje lanom. Potrebný horolezecký výstroj zabezpečí horský vodca.
Z pohľadu turistu je potrebná:

  • Turistická obud
  • Tričko na prezlečenie
  • Nepremokavá bunda
  • Tekutiny
  • Jedlo a cukry
  • Dobrá nálada

Cena za výstup

Cena za výstup závisí od počtu osôb na vodcu.

Cena výstupu v EUR za skupinu
Trasa1 os.2 os.3 os.
Lomnický štít – cez Lomnické sedlo330370400
Lomnický štít – Jordánova cesta400450

Lomnický štít – Horský vodca

V prípade záujmu Vám radi poradíme a zabezpečíme horského vodcu. Stačí vyplniť formulár. Prezrite si celú ponuku výstupov s horským vodcom.

Napríklad: "Gerlach, Velická próba"
Napríklad: 2
Ak máte záujem o darčekový poukaz, uveďte to prosím do správy.