Aktuality

V botanickej záhrade sa skončila sezóna

Uplynulý víkend privítala Expozícia tatranskej prírody posledných návštevníkov tejto sezóny. Vzácne druhy tatranskej flóry budú môcť záujemcovia obdivovať až budúci rok v máji, kedy by botanická záhrada mala po zime opäť otvoriť svoje brány.

Za uplynulé štyri mesiace sa expozíciou prešlo celkovo 13 600 návštevníkov, čo je o 2 610 viac ako minulú sezónu. „Po predchádzajúcich dvoch rokoch, keď štatistiky ovplyvňovali obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu, sa na čelo rebríčka návštevnosti opäť vrátil jún, pre ktorý sú typické školské výlety. V lete bol o botanickú záhradu záujem už tradične najmä zo strany rodín s prázdninujúcimi deťmi a na jeseň si jej návštevu odložili predovšetkým seniori. Väčšinou si ľudia prechádzku areálom pochvaľovali, oceňovali, že aspoň takto môžu vidieť kúsok autentickej tatranskej prírody, no našli sa aj takí, ktorých by potešilo, keby sme mali otvorené celoročne a pestovali rastlinky v skleníkoch,“ zhodnotila uplynulú sezónu Expozície tatranskej prírody jej vedúca Janka Černická zo Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach aj túto sezónu obdivovať celkovo vyše 330 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. V septembri už väčšina rastlín býva odkvitnutá, preto sa botanickú záhradu oplatí navštíviť hneď po jej otvorení. Ani oneskorenci však neobídu úplne naprázdno. „Tradičným ohlasovateľom konca sezóny sú svetlofialové kvietky astry spišskej, ktorá je ozdobou expozície práve na jeseň. Spolu s ňou potešili posledných návštevníkov aj pochybok nízky či dušovka alpínska, ktoré doslova nabrali druhý dych. Svoje zakvitnuté hlávky však ukázali i ľan trváci konáristý, jastrabník alpínsky, žltohlav najvyšší či devätorník veľkokvetý,“ konkretizovala vedúca expozície.

Vybrané druhy kvetov a drevín si mohli návštevníci aj kúpiť. Dokopy sa počas tejto sezóny predalo 2 376 sadeničiek rastlín, 222 sadeníc stromov a 226 kusov semien. Najväčší záujem bol už tradične o plesnivec alpínsky, horec Clusiov, dryádku osemlupienkovú a astru alpínsku. Spomedzi drevín boli v kurze kosodrevina, limba, jedľa či borovica.

Aj keď je botanická záhrada od dnešného dňa pre návštevníkov zatvorená, jej zamestnancov čaká v nasledujúcich týždňov množstvo práce. Celý areál vrátane jazierok musia totiž pripraviť na prezimovanie a už koncom októbra začnú vysievať aj semienka rastlín, aby bolo čo obdivovať počas ďalšej sezóny, ktorá by mala v expozícii odštartovať na budúci rok v máji. Dovtedy sa môžu nadšenci tatranskej flóry kochať kvetenou v priestoroch neďalekého Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde v presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne nájdu približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *