Aktuality

V Tatrách narátali 816 kamzíkov

Na slovenskej i poľskej strane Tatier zahliadli počas sčítania kamzičej zveri pracovníci národných parkov i dobrovoľníci 63 tohtoročných mláďat. Celková populácia tatranského endemitu mierne poklesla.

Slovenskí a poľskí tatranskí zoológovia sa dnes stretli, aby vyhodnotili výsledky pravidelného jarného sčítania kamzíka vrchovského tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica) z konca júna. Predpovede počasia vtedy hlásili ideálne podmienky. Nakoniec však – tak ako pred dvomi rokmi – sprevádzalo sčítanie dusno, ktoré kamzíky prinútilo hľadať úkryt pred teplom už v ranných hodinách. Boli tak pre sčítajúcich ťažšie viditeľné. „Nie je to však len teplom, populáciu máme s najväčšou pravdepodobnosťou naozaj nižšiu. Za posledné roky sa na jar nevieme dostať cez hranicu tisíc jedincov. Očakávali sme, že populačná krivka oproti rekordu mierne poklesne, no momentálne je ešte predčasné hovoriť o príčinách,“ uviedla Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, ktorá zastrešuje pravidelné spočítania kamzičej zveri.

Na slovenskej strane Tatier zaznamenali presne 555 kamzíkov, zo toho bolo 45 tohtoročných mláďat. U našich severných susedov videli 261 jedincov, z nich narátali 18 kamzíčat. Najväčšie čriedy sa už tradične podarilo sčítať v Belianskych Tatrách, práve tie ponúkajú zveri bohatú potravnú ponuku a pokoj, ktorý zabezpečuje uzávera vzácnej lokality.

Kamzíky v TANAP-e rátajú dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Jar sa nesie najmä v znamení prírastkov mláďat, v jeseni sa mapuje početnosť kmeňových stavov pred zimou. Správcovia územia tak získavajú prehľad, ako sa populácia endemického druhu vyvíja. Presne pred desiatimi rokmi napočítali v Tatrách 963 kamzíkov. V rokoch 2014 až 2017 sa počty z jarného sčítania kamzičej zveri hýbali nad tisíckou. Jarný rekord si držia ročníky 2014 a 2016, keď v teréne napočítali zhodne po 1 232 kamzíkov. Rok 2018 priniesol do štatistík 989 jedincov, ten nasledujúci 950, o ďalší rok to bolo 972 kamzíkov. Bez oficiálnych výsledkov skončili jarné sčítania vlani i predvlani, keď sa zvieratá najprv ukrývali pred sparnom a o rok neskôr zver skryli pred očami sčítajúcich hmly. Absolútny rekord spomedzi inventúr si stále drží jeseň 2018, keď v TANAP-e zahliadli celkovo 1 431 kamzíkov. Naopak, najnižšie stavy zaznamenali koncom 90. rokov minulého storočia, keď sa počty narátaných kamzíkov pohybovali okolo kritickej hranice dvesto jedincov.

Snímky: Marcel Tobis, Marek Mitura

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *