Aktuality

Vietor lámal stromy, voda ničila lesné cesty

Tatrami sa včera opätovne po desiatich rokoch prehnal prepadavý vietor zvaný bóra. Len v časti územia Tatranského národného parku priamo spravovanom Štátnymi lesmi TANAPu zanechal za sebou viac ako stotisíc (približne 82 000 m3) polámaných a vyvrátených stromov, nepriechodné cesty a zavalené turistické chodníky. Najhoršia situácia je v oblasti Vyšných Hágov, kde náporu vetra podľahlo takmer šesťdesiattisíc (40 000 m3) stromov. Podobná situácia je na Podbanskom, v Tichej a Kôprovej doline, kde budú musieť lesníci spracovať viac ako 20 000 m3 kalamitného dreva. V oblasti Smokovcov vietor okrem štyritisíc stromov (3 000 m3) poškodil aj mladé lesné porasty pestované po vetrovej kalamite v roku 2004 na ploche presahujúcej 30 hektárov.
„Zriedkavým javom bolo to, že si včerajšia bóra vybrala jarné a nie neskoré jesenné obdobie. Škody však nie sú porovnateľné. To nielen preto, že sila vetra bola tentoraz menšia, ale aj preto, že stojacich stromov v tatranských lesoch po bóre z novembra 2004 a po lykožrútovej kalamite už veľa stáť nezostalo,“ hovorí Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu. Ako ďalej poznamenáva, vo väčšom rozsahu ako pred desiatimi rokmi sú však poškodené listnaté dreviny, ktoré sú v tomto období už olistené.
Voda, ktorá v podobe dažďa bóru sprevádzala, poškodila lesné cesty v oblasti Podspád a Tatranskej Javoriny, najmä v Bielovodskej a Javorovej doline, na Oraviciach v Bobroveckej doline, ale aj na Habovke a na Zverovke v Západných Tatrách. V Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku podmyla kus lesnej cesty, ktorá je zároveň červeno značeným turistickým chodníkom spájajúcim Červený Kláštor s Lesnicou. Kvôli popadaným stromom a kamenným lavínam je tento chodník nepriechodný a pre turistov až do odvolania uzavretý.
Ťažko priechodná až nepriechodná je väčšina značkovaných turistických chodníkov prechádzajúcich pásmom lesa v celom území Tatranského národného parku. „Zatiaľ sa nám podarilo spriechodniť turistický chodník vedúci z Hrebienka k Rainerovej útulni a ďalej k Zamkovského chate. Uvolňovacie práce pokračujú aj na ďalších úsekoch zavalených chodníkov, kde je stav podobný ako v roku 2004. Turistov preto žiadame o maximálnu trpezlivosť a o to, aby výlety do Tatier počas nasledujúceho víkendu kvôli vlastnej bezpečnosti veľmi dôkladne zvážili,“ dodáva Pavol Fabian.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *