Aktuality

Záchranári: Lyžiarske svahy skončili, bilancia nepoteší

Predčasne sa skončila tohtoročná lyžiarska sezóna vo všetkých strediskách, v ktorých vykonáva záchrannú činnosť Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor. Príčinou tentoraz neboli nevyhovujúce snehové podmienky, ale šírenie koronavírusu COVID-19. „Opatrenia ústredného krízového štábu  tak skrátili zimnú sezónu v niektorých strediskách aj o vyše mesiac, a tak sme posledné zásahy sezóny zaevidovali 12.marca, teda v deň, počas ktorého boli strediská posledný deň v prevádzke.“ – uviedol predseda dobrovoľníkov PaedDr. Jaroslav Švorc.

Bilancia nepoteší:

Za menej dní viac úrazov.

bilancuje Tatranská horská služba

Za menej dní viac úrazov. Aj takto by sa dala charakterizovať tohtoročná lyžiarska sezóna očami Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru.

Napriek výraznému skráteniu zimnej sezóny však záchranári THS–DZ zaznamenali vyšší počet úrazov ako v minuloročnej sezóne. Kým pred rokom zaevidovali na lyžiarskych svahoch počas 134 dní trvajúcej sezóny 370 úrazov, tohtoročná, skrátená na 97 dní, si vyžiadala 404 zásahov THS-DZ.

Ošetrili 105 ľahkých, 195 stredné ťažkých a 84 ťažkých úrazov. V 20 prípadoch sa jednalo o iné zásahy, ktoré bezprostredne nesúviseli s vykonávaním lyžiarskej činnosti. V 116 prípadoch bola nevyhnutná súčinnosť s ďalšími zložkami integrovaného  záchranného systému, z toho 113-krát s posádkami RZP a 3-krát s posádkou VZZS ATE.

Pribudli najmä ťažké úrazy

Bolo ich o 60 percent viac, ako v minulej sezóne.

Celkovo členovia THS-DZ odpracovali pri výkone služby na lyžiarskych svahoch v strediskách Štrbské Pleso, Bachledova dolina, Ždiar – STRACHAN, Ždiar – Strednica a Areál bežeckého lyžovania na Štrbskom Plese 5 748 hodín.

Bližšie štatistiky nájdete na stránke THS-DZ http://www.ths-dz.sk/statistika-urazovosti/.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *