Aktuality

23 rokov od tragédie pádu poľského vrtuľníka

V dnešný deň si pripomíname jeden z najsmutnejších okamihov horskej záchrany na poľskej strane Vysokých Tatier. 11. augusta 1994 letela štvorčlenná posádka vrtuľníkom Sokol do oblasti Suchého sedla na pomoc turistom, ktorí utrpeli zlomeniny dolných končatín.

Po vysadení záchranára na mieste v blízkosti nehody počula posádka ranu a našla vysadeného záchranára v teréne v bezvedomí s 5cm veľkou ranou na hlave. Okamžite ho naložili do vrtuľníka a zahájili jeho transport do nemocnice. Vtedy ešte netušili, že zranenie záchranárovi spôsobil rotujúci list vrtule helikoptéry.

Ešte horšie ale bolo, že pri náraze listu vrtule do prilby záchranára sa na liste narušila konštrukcia listu – stabilizátor, čo po trojminútovom lete viedlo ku rozvibrovaniu listu do takej miery, že odsekol chvost vrtuľníka a ten sa nekontrolovane zrútil do Olczyskiej doliny. Celá posádka vrtuľníka pri páde zahynula.

Tragický pád vrtuľníka do Olczyskiej doliny zachytil náhodný kameraman

Tesne pred záchrannou akciou sa konalo cvičenie, z ktorého bolo vytvorené toto video:

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *