Aktuality

Bude lanovka na Kasprov vrch demontovaná?

Poľský Tatranský národný park (TPN) požiadal Polskie Koleje Linowe (PKL) o likvidáciu lanovky na Kasprov vrch.

TPN požiadal PKL o okamžité zastavenie používania lanovky na Kasprov vrch. Riaditeľ TPN informoval, že PKL nemá podpísaný kontrakt na užívanie medzi dolnom stanicou lanovky a hornou hranicou pásma lesa.

TPN dal PKL iba niekoľko dní na demontáž lanovky. PKL neskrýva údiv a považuje túto požiadavku za absurdnú. TPN tvrdí že pozemky pod lanovkou vlastní PTTK (Poľský turisticko-vlastivedný spolok) ale i štát v správe TPN. PLK má ale platnú zmluvu len s PTTK.

Pozemky nachádzajúce sa pod stožiarmi a budovami sú vo vlastníctve PLK, no TPN tvrdí že vlastnícke práva sa nezohľadňujú len na priamy dotyk s povrchom ale aj na priestor nad pozemkom.

PLK argumentuje i tým, že lanovka na Kasprov vrch má 80 rokov, čo je viac ako je vek samotného poľského národného parku a lanovka nepredstavuje prekážku na dosiahnutie cieľov TPN – teda ochranu prírody tohto územia.

TPN vyhlásil, že je za priateľské riešenie tohto sporu, nejde mu o zrušenie lanovky ale o usporiadanie právnych vzťahov.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *