AktualityCOOLtúra

Ako sa vyhnúť lavínam: Munterova redukčná metóda

Predpovedanie pádu lavín nie je nič jednoduché, no faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj rizika pádu lavín, sú v dnešnej dobe známe, ako aj faktory, ktorými vieme riziko uvoľnenia lavíny redukovať. Je potrebné si uvedomiť, že zodpovedným naplánovaním túry vieme toto riziko eliminovať ešte „doma na gauči“ a to tým, že trasu túry prispôsobíme nie len svojím schopnostiam a počasiu, ale i aktuálne vyhlásenému stupňu lavínového nebezpečenstva.

Švajčiarsky horský vodca Werner Munter vyvinul na základe faktorov nebezpečenstva a redukčných faktorov metódu, ktorou si viete pomôcť pri plánovaní túry. Poďme pekne postupne. Pri každej lyžiarskej túre existuje určitý potenciál nebezpečenstva, do ktorého sa dostávate rozhodnutím vstúpiť do horského prostredia.

Munterova metóda hovorí o optimalizácii medzi rizikom a vyvarovaním sa tomuto riziku.

Munterova metóda Vám teda napomáha pri plánovaní túry, aby riziko pádu lavín na trase, ktorú ste si naplánovali, bolo minimalizované do čo najmenšej miery.

Munterova redukčná metóda
Munterova redukčná metóda

Samotnú pomôcku a bližšie informácie nájdete tu:

Chcete o lavínach vedieť viac? Pridajte sa ku nám na víkendovom kurze lavínovej prevencie. Prajeme Vám veľa bezpečných túr a šťastných návratov.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *