Aktuality

Cestovný ruch v Tatrách bez obmedzení

Desať rokov od obrovskej kalamity dostali Vysoké Tatry ďalší úder. Silné dažde a pustošivý vietor spôsobili vyvrátenie a polámanie státisícov stromov. Pozitívne ale je, že táto kalamita nezasiahla cestovný ruch s takými následkami ako tá spred 10-tich rokov. Na turistov, dovolenkárov sú Tatry pripravené a vzniknutá situácia cestovný ruch nijako neovplyvňuje.

Horské chaty sú prístupné, lanovky v prevádzke a cyklotrasy priechodné.

Najviac stromov víchrica vyvrátila a polámala v okolí Vyšných Hágov a pod Štrbským Plesom. Pozemné komunikácie v týchto lokalitách sú napriek kalamite už prejazdné a žiadne z ubytovacích zariadení nebolo poškodené, aby muselo dôjsť k jeho dočasnému uzatvoreniu. Zamestnanci cestovného ruchu robia všetko preto, aby sa klienti v Tatrách počas pobytu cítili príjemne a neboli obmedzovaní okolnosťami.

„To čo sa stalo je smutné, ale čas sa v Tatrách nezastavil. Všetko funguje v zabehnutom režime a návštevníci Tatier nie sú nijako ohrození. Samosprávy a podnikatelia robia denne maximum pre klienta a aktuálny stav významnejšie neovplyvňuje cestovný ruch vo Vysokých Tatrách“, zdôraznil Ján Mokoš, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Návštevníci Tatier môžu využívať najväčšie atrakcie regiónu – lanovky, aquapark, cyklistické trasy, aj turistické chodníky až po horské chaty. Lanovky na Skalnaté pleso, Lomnický štít aj na Hrebienok boli pre klientov sprístupnené už od uplynulej soboty. Lanovka na Solisko na Štrbskom Plese má momentálne technickú údržbu. Turisti sa dostanú napriek kalamite aj na všetky horské chaty. A tak výlety na Rainerovu, Zámkovského chatu či na Popradské pleso sú bez obmedzení. V Tatranských osadách je situácie tiež bezproblémová.

Vyššie položené turistické chodníky sú nateraz čiastočne zavalené drevom. Nepredstavuje to však viac ako 15% turistických chodníkov v Tatrách. Oficiálne otvorenie letnej turistickej sezóny spojené so sprístupnením vysokohorských chodníkov je už tradične naplánované na 15.júna, dovtedy budú prístupné aj momentálne zasypané chodníky, na ktorých sa intenzívne pracuje.

Aktívni návštevníci Tatier môžu naplno využívať aj obľúbenú kondičnú dráhu okolo Štrbského plesa, ktorá nebola kalamitou poškodená.

Počasie už praje aj cyklistom. Tí sa môžu tešiť na 220 km tatranských cyklotrás, na sprístupnení ďalších 80 kilometrov cyklotrás sa veľmi intenzívne pracuje. O stave cyklotrás sa dozvedia cyklisti online na www.regiontatry.sk .

Každý, kto plánuje dovolenkovať, či navštíviť Vysoké Tatry, rozhodne nemusí svoje plány meniť. Ubytovatelia a prevádzkovatelia zariadení cestovného ruchu robia maximum pre spokojnosť svojich klientov.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *