Aktuality

Garancia snehu a nové služby pre lyžiarov a turistov

Nadchádzajúca zimná sezóna 2011 by mala byť vo Vysokých Tatrách prelomová, pretože jej cieľom je zvrátiť nepriaznivý trend posledných dvoch zimných sezón, ktoré boli charakteristické nielen poklesom lyžiarov a návštevníkov Vysokých Tatier, ale aj nepriaznivým zimným počasím s chýbajúcimi prírodnými snehovými zrážkami.

Pokles lyžiarov majú zastaviť nové produkty, či už spoločný skipas pre všetky vysoko tatranské strediská, ale aj Slovakia super skipas, ktorý je online v predpredaji na webových stránkach http://skipass.jasna.sk už od 15.10.2010. Vplyv počasia by zase mali eliminovať investície do rozšírenia existujúceho zasnežovacieho systému v stredisku Tatranská Lomnica najmä v časti zo Skalnatého Plesa po Štart, ako aj nová gondolová 6-sedačka, veľkokapacitné parkovisko pre 400 áut a 10 autobusov v Tatranskej Lomnici. Samozrejmosťou bude bezplatné parkovanie pri jednotlivých lyžiarskych strediskách, ako aj bezplatný skibus na Štrbskom Plese a ekoskibus medzi Smokovcami a Tatranskou Lomnicou, ktorý by mal byť prepojený aj na ďalšie podtatranské obce a Poprad.

Od Nového roka 2011 však čakajú na návštevníkov aj zmodernizované ubytovacie kapacity, či už hotel Slovan v Tatranskej Lomnici, hotel Poľana v Starom Smokovci, penzión Karpatia v Tatranskej Lesnej, apartmánový dom Javorinka v Tatranskej Lomnici či apartmánový dom Oliver a hotel Panoráma na Štrbskom Plese. Všetci hostia, ktorí budú ubytovaní vo Vysokých Tatrách minimálne na 2 noci a ich hotel bude mať uzatvorenú zmluvu so spoločnosťou Park snow, budú mať k dispozícii aj ďalšiu novinku Vysokých Tatier a to bezplatnú Park snow Card, na ktorú budú môcť čerpať zľavy na vybrané služby cestovného ruchu v celom tatranskom regióne. K tým najzaujímavejším bude určite patriť 20 % zľava na skipasy na 3 dni a 30 % zľava na skipasy na 6 dní, tiež 20 % zľava na vstupy do AquaCity Poprad a podobne. Pri využití tejto karty tak výjde celodenná lyžovačka vo Vysokých Tatrách už od 14 eur.

Pribudnú aj nové stravovacie služby. V stredisku Tatranská Lomnica to bude štýlové horské zariadenie pri údolnej stanici lanovky pre Apreski program Humno. Na Štrbskom Plese nová veľko kapacitná samoobslužná reštaurácia Slalom Club priamo pri svahu Interski s veľkou terasou a bezplatnými verejnými toaletami.

K doterajším dvanástim tatranským vysokohorským chatám by mala pribudnúť túto zimu už trinásta, Majláthova chata pri Popradskom plese. Nových hostí privíta aj zrekonštruovaný Sliezsky dom pri Velickom plese po dvojročnej rekonštrukcii.

Zimné Vysoké Tatry však nie sú len pre zjazdové lyžovanie. Vítaní sú okrem zimných turistov najmä bežkári, skialpinisti, sánkári či korčuliari. Svoj boom prežíva najmä skialpinizmus. Novinkou nadchádzajúcej zimy budú pravidelné večerné skialpinistické spoločné výstupy z Tatranskej Lomnice na Štart vždy od 17:30 hodiny.

K Vysokým Tatrám vždy patrili aj veľké medzinárodné zimné lyžiarske podujatia. K tým tradičným patrí už 39. ročník Tatranského pohára v skokoch na lyžiach v termíne 7.-9.1.2011 a 56. ročník Veľkej ceny Slovenska v zjazdovom lyžovaní v termíne 5.-6.3.2011 na Solisku. K novým na Štrbskom Plese by mali patriť 17. zimné deaflympijské hry vo Vysokých Tatrách v termíne 18.-26.2.2011.

Aj počas zimnej sezóny bude otvorená Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline, k dispozícii návštevníkom Tatier bude aj Múzeum Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici a výstavná sieň Vily Flóra v Starom Smokovci, kde má Tatranská galéria z Popradu viacero stálych i sezónnych výstav z tatranského prostredia. Novinkou by však mohla byť návšteva reštaurácie Svišť v Novom Smokovci, kde sú vystavené makety viacerých architektonických dominánt najstaršej tatranskej osady – Smokovca v podobe tak, ako vyzerali pôvodne v roku 1900.

Vysoké Tatry majú tak pred nadchádzajúcou zimou vysoké ambície a to najmä tým, že prevádzkovatelia 5 TOP zimných lyžiarskych stredísk (Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso, Jasná, Donovaly, Veľká Rača) sa dokázali dohodnúť a spojili sa do produktu Slovakia Super Skipas, v rámci ktorého sa lyžovačka na Slovensku naozaj oplatí. Veď za to, čo by ste lyžovali v Alpách či Dolomitoch týždeň, môžete na Slovensku lyžovať počas celej zimnej sezóny!

Ing. Peter Chudý
výkonný riaditeľ ZCR VT

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *