Aktuality

Hory nie sú kulisou

Nedávno som robil prednášku o Nepále. Okrem „fantastickej strechy sveta“ je Nepál bohužiaľ i jednou s najchudobnejších krajín našej malej planéty. Ťažko ale hovoriť o chudobnej krajine, keď Vás i v krajine „existenčnej skromnosti“ vítajú takéto heslá.

Dnes je Deň Zeme. Deň, keď si pripomíname našu závislosť od tejto úžasnej planéty, sa nezaobídeme bez oslavy majestátnych hôr. Nie sú len esteticky ohromujúce, ale zohrávajú aj dôležitú úlohu v udržiavaní zdravia našej planéty.

Hory sú často nazývané „vodnými vežami“ Zeme, pretože fungujú ako prirodzené rezervoáre vody. Postupne sa topiaci sneh a ľad z ich vrcholov vytvára potoky a rieky, ktoré nás všetkých zásobujú vodou.

Okrem toho hory hrajú kľúčovú úlohu v regulácii klímy. Lesy na svahoch hôr absorbujú oxid uhličitý, skleníkový plyn, ktorý prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Korene stromov a rastlín zas pomáhajú udržiavať pôdu na svahoch a zabraňujú erózii.

Vplyv človeka na hory je značný. Je našou povinnosťou chrániť tieto vzácne dary a zaistiť, aby budúce generácie mohli zažiť krásu a úžitok hôr rovnako ako my.

Čo môžeme urobiť pre ochranu hôr?

  • Podporujte udržateľné lesné hospodárstvo: Vyberajte si produkty z dreva s certifikátom FSC, ktoré pochádzajú z udržateľne spravovaných lesov
  • Znížte svoju spotrebu vody: Zatvárajte kohútik, keď ho nepotrebujete, a opravte netesnosti.
  • Vyhnite sa používaniu jednorazových plastov: Plastový odpad znečisťuje horské prostredie a ohrozuje živočíchy.
  • Podporujte environmentálne organizácie: Prispejte alebo sa zapojte do organizácií, ktoré pracujú na ochrane hôr.
  • Navštevujte hory zodpovedne: Dodržiavajte chodníky, neničte vegetáciu a odnášajte so sebou všetok odpad.

Každý z nás môže prispieť k ochrane hôr. Aj malé kroky dokážu urobiť veľký rozdiel. Spoločne môžeme zaistiť, aby tieto majestátne vrchy zostali zdravé a krásne pre budúce generácie. Hory predsa  nie sú len kulisou, ale životne dôležitou súčasťou našej planéty. V tento Deň Zeme si urobme záväzok, že ich budeme chrániť pre dobro nás všetkých.

Všetko najlepšie, Pachamama!

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *