Aktuality

Hravo aj na kolesách

Projekt Tatry bez bariér odštartoval prvými štyrmi turistickými trasami v roku 2007 a práve vďaka nemu majú pohodlný prístup do našich veľhôr aj hendikepovaní návštevníci či rodiny s detičkami v kočíkoch.  Momentálne je prístupných už osem takýchto trás. Štátne lesy TANAP-u aj takto umožnili nahliadnuť do krásnych zákutí Vysokých Tatier ľudom, ktorí by sa tam inak nemohli dostať. Najnavštevovanejším trasou je chodník z Hrebienka k Rainerovej chate a chodník cez Bielovodskú dolinu vo Vysokých Tatrách.

 

Je medzi nami nemálo takých, ktorí majú radi pokojné zákutia prírody. Sú však medzi nami i tí, ktorí takúto možnosť nemajú a práve vďaka projektu TATRY BEZ BARIÉR majú aj oni šancu vychutnať si naše Tatry. Už v roku 2007 sa podarilo sprístupniť slovenské veľhory aj hendikepovaným návštevníkom aj rodinkám s deťmi v kočíkoch. Momentálne je prístupných už osem trás s asfaltovým alebo štrkovým povrchom, ktoré prechádza cez atraktívne horské oblasti popri niekoľkých prírodných a kultúrnych zaujímavostiach.

 

  1. 1.      Lesná cesta Tichá dolina v Oraviciach: Oravice – horáreň v Tichej doline – asfalt – 3,4 km
  2. 2.      Lesná cesta Bobrovecká dolina: Oravice – pod Grúnikom – asfalt – 3,2 km
  3. 3.      Lesná cesta Roháčska dolina: Zverovka – bývalá Ťatliakova chata – asfalt – 3,1 km
  4. 4.      Cesta na Popradské pleso: Zastávka TEŽ Popradské pleso – Popradské pleso – asfalt – 4,5 km
  5. 5.      Cesta na Rainerovu chatu: Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata – zhutnený štrkový povrch – 4,2km
    Cesta k horárni Podmuráň: Tatranská Javorina – horáreň Podmuráň – zhutnený štrkový povrch – 1,9 km
  6. 6.      Cesta k horárni v Bielovodskej doline: Lysá Poľana – horáreň v Bielovodskej doline – zhutnený štrkový povrch – 4 km
  7. 7.      Prielom Dunajca (PIENAP): Červený kláštor – Lesnica – zhutnený štrkový povrch – 8 km

 

„Chodníky si od svojho sprístupnenia získali množstvo priaznivcov. Najobľúbenejšou trasou je chodník zo Starého Smokovca cez Hrebienok až na Rajnerovu chatu. Mali sme tú česť, že tento chodník otvárala pri svojej návšteve Tatier osobne britská Kráľovná Alžbeta II.“, povedala Lenka Maťašovská výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

 

Na handicapovaných ľudí a rodinky s detskými kočíkmi myslia aj tatranský hotelieri. Mnohé hotely majú bezbariérový prístup v rámci hotela. Rovnako je to v tatranských infocentrách, či viacerých reštauráciách a wellness centrách, čo samozrejme postihnutí a rodičia malých drobcov veľmi oceňujú a do Tatier sa aj preto radi vracajú.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *