Aktuality

Koniec skialpinistickej sezóny v Tatrách

Tohoročný Veľkonočný piatok dáva vo Vysokých Tatrách bodku za skialpinistickou sezónou 2021/2022. Od 15.4 môžu ísť mimo turistické chodníky iba horolezci za účelom horolezeckej túry. No ani to nemusí platiť dlho, nakoľko nový návrh návštevného poriadku počíta s tým, že 15.4. nebude koniec len skialpinistickej, ale aj horolezeckej sezóne. Pomyselné brány sa otvoria horolezcom až so začiatkom letnej sezóny.

Ako vidia skialpinistickú sezónu ochranári?

Skialpinistická sezóna v Tatranskom národnom parku skončila. Do vysokohorského prostredia majú skialpinisti od soboty 16. apríla zákaz vstupu. Vysokohorské územie vzácneho prírodného prostredia Tatier bude uzatvorené až do 15. júna, dokedy platí sezónna uzávera turistických chodníkov. Dôvodom časového obmedzenia pohybu turistov na lyžiach vo vyšších polohách národného parku je ochrana prírody. A to najmä kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského, ktorý sa v jarnom období vychudnutý prebúdza a nerušený prísun potravy po dlhej zime je pre neho existenčne dôležitý a kamzice sú v tomto období vysoko gravidné. Ich vyrušovanie môže mať na veľkosť populácie značný negatívny vplyv. Preto práve v tomto období je ochrana tak citlivého územia v alpínskom stupni Tatranského národného parku veľmi dôležitá.

Opäť ochranári, ale na druhej strane hranice

Náš severný sused má desaťnásobne viac obyvateľov a z Vysokých Tatier má z pohľadu veľkosti len pätinové územie. Napriek tomu v poľských Vysokých Tatrách neexistuje sezónna uzávera. Turistické chodníky sú otvorené celoročne.

Skialpinizmus je možné vykonávať na všetkých otvorených turistických chodníkoch  a vyhradených lyžiarskych trasách. Prístup pre lyžiarov sa uzatvára vyložene operatívne podľa času vyhrabávania svišťov, čo je väčšinou na konci apríla.

Ako vidia u názorovú (ne)zhodu lyžiarov a ochranárov u Hanibala si môžete pozrieť tu:

Viaco o sezónnej uzávere sa dočítate tu:

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *