Vedeli ste že

Ľudia na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier

Vedeli ste, že hrebeň celých Tatier bez podpory ešte v lete nikto nepreliezol? Rýchlostný rekord drží stále Poliak Žurek, ktorý v roku 1970 prešiel od Belianskych Tatier, cez Vysoké Tatry do Hutianskeho sedla v Západných Tatrách za tri dni. Ale využil podpornú skupinu, ktorá mu zásobovala dva bivaky. Takže Žurek niesol iba trojkilový ruksak. Iný rýchlostný rekord drží nebohý Vlado Plulík, ktorý preliezol „iba“ hrebeň Vysokých Tatier za 27 hodín.

Nonstop sólo prechod celých Tatier v zime bez podpory urobil Palo Pochylý v roku 1979. Až do roku 2013 ostal nezopakovaný. Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík bojovali s počasím, námahou a pádmi na hrebeni Tatier 15 dní. Ich príbeh je zachytený vo filme Stopy na hrebeni od Pavla Barabáša.

Hlavný hrebeň Vysokých Tatier sa tiahne v dĺžke 26 km od Kopského sedla na východe po Ľaliové sedlo na západe, kde začína 42-kilometrový hrebeň Západných Tatier, ktorý končí v Hutianskom sedle. Hrebeň Belianskych Tatier má 14 kilometrov.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *