Vedeli ste že

350 rokov od prvého výstupu na Slavkovský štít

Je to už 350 rokov, čo v roku 1664 vystúpili prví známi dobyvatelia na vrchol Slavkovského štítu. Výstup uskutočnil Juraj Buchholtz st. s priateľmi.

Prví na vrchole

Dnešnému človeku sa tento prvovýstup predstavuje ťažko. Je treba si uvedomiť, že Smokovce ešte neboli, vznikli až o viac ako sto rokov. Na ceste ich v miestach dnešných Smokovcov osviežili len „Slavkovské kyselky“ – ako sa lokalite piatich prameňov vtedy hovorilo. Odľahlosť vtedajšej civilizácie, hora bez chodníka a hustá kosodrevina – to všetko prispelo k tomu, že výstup trval 2 dni. Skupina musela prenocovať v kosodrevine, kde ako sa udáva v literatúre bola celú noc „pod dohľadom medveďov  a inej divej zveri“. O náročnosti výstupu svedčí aj to, že z 12-člennej skupiny na vrchol vystúpili len štyria členovia.

V 19. storočí sa uvažovalo o výstavbe lanovky, ba dokonca aj observatória na jeho vrchole. Na lanovku bolo dokonca vydané stavebné povolenie. Prekvapivo malo ísť o pozemnú ozubnicovú lanovku. Zámer sa nerealizoval. Je ťažké si ho aj predstaviť. Kto na Slavkovskom štíte bol, vie, že jeho južná strana je jedna veľká skalná moréna. Len veľmi ťažko by sa v nej hľadala stabilná opora pre koľaje.

Pri príležitosti výročia prvého dokumentovaného výstupu realizuje oblastná organizácia cestovného ruchu Vysoké Tatry – podhorie výstup na Slavkovský štít spojený s posvätením a osadením pamätnej tabule.

Pomenovania Slavkovského štítu

Slavkovský štít okrem svojho pomenovania, odvodeného od obce Veľký Slavkov, ako ho poznáme teraz, nosil viacero mien. Niektoré boli oficiálne, iné boli len prianím dobových trendov, spomeňme:

Slavkovák, maďarské pomenovania Nagyszalóki-csúcs, Szalóki-csúcs, nemecké Schlagendorfer Spitze, Schlagendorfer Berg, Schlagendorferin, Grosse Schlagendorfer Spitze a poľský Sławkowski Szczyt.

Po druhej svetovej vojne boli dokonca snahy premenovať Slavkovský na Fučíkov štít. Návrh pochádzal od Františka Kroutila, autora vtedajšieho horolezeckého sprievodcu. Návrh bol ale zamietnutý.

Slavkovský štít v historickej literatúre

Stará historická literatúra sa zmieňuje o silných zemetraseniach vo Vysokých Tatrách. Podľa niekoľkých kroník spôsobilo zemetrasenie v roku 1774 zníženie Slavkovského štítu o 300 metrov.  Takto vraj prišiel Slavkovský štít o prvenstvo vo svojej výške. Neskoršie skúmania konštatovali, že výška vrchola sa nezmenila a zemetrasenie bola v skutočnosti silná búrka.

Túra na Slavkovský štít

Na vrchol vedie turistický chodník, popis túry na Slavkovský štít nájdete tu .

O Slavkovskom štíte ako aj o iných vrcholoch sa dočítate v knihe vydavateľsta I&B Tatry Tatranské štíty a ľudia .

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *