Výbava na hory

Mobil v horách: Dropbox – ako sa podeliť s fotkami jednoducho

Fotografovanie smartfónom sa stáva čoraz populárnejšie. Kvalita fotiek z mobilných telefónov vzrástla natoľko, že niekedy je rozdiel medzi fotografiou z klasického fotoaparátu alebo mobilu ani nezbadáte.

Túry a fotenie

Poznáte to, keď prídete z túry domov, čaká Vás „sťahovanie fotiek do počítača“? Mnoho krát ak sme na túre viacerí, tak si tieto fotky chceme vymeniť a najlepšie v plnom rozlíšení, aby sme vzájomne o nič neprišli. Čaká nás teda sťahovanie do PC, potom posielanie veľkých príloh emailom, ktoré niekedy nechcú kvôli veľkosti „prejsť“. Vtedy niektorí používame úložiská ako uloz.to.
Komfortným riešením takýchto situácií je Dropbox. Čo to vlastne je? Dropbox je služba, kde si registráciou vytvoríte svoj vlastný „virtuálny priestor“. V počítači sa Vám javí ako priečinok s rovnomenným názvom „Dropbox“.

Ako používame dropbox my?

Nainštalovali sme si Dropbox do počítača a do mobilu. V mobile sme v nastavení povolili automatické nahrávanie odfotených fotiek na Dropbox. Aby sme si neminuli dátový paušál, zaškrtli sme nahrávanie fotiek až v čase, keď sme pripojení cez WiFi. Keď sa vrátime z túry, fotky sa „samé nahrajú“ na Dropbox a po spustení počítača samé zosynchronizujú do PC. Teda otvorením počítača môžeme po chvíli pozerať fotky bez pripájania telefónu a kopírovania.

Ako sa s fotkami podeliť?

Ak chce priateľ z túry fotky, nemusíme fotky pracne kopírovať. Označíme fotografie, pravým tlačidlom myši zvolíme zdieľanie fotiek cez Dropbox link. Dropbox vytvorí link, ktorý rýchlo a jednoducho pošlete známemu. Žiadne veľké prílohy a ich limity, žiadne úložiská. Ten keď ho otvorí, uvidí fotky v internetovom prehliadači. Môže si ich stiahnuť buď po jednom, alebo všetky naraz ako ZIP archív v pravej hornej časti obrazovky. Na prehliadanie nepotrebuje byť registrovaný užívateľ. Uvidí len fotografie, ktoré ste označili. Odpadáva teda zdĺhavé nahrávanie, posielanie emailom, cez úložiská alebo zabúdané USB kľúče.

Cena za komfort?

Dropbox je zdarma v obmedzenej kapacite 2GB, ktorú si viete ustriehnuť. Bonusový priestor dostanete ak odporúčate službu známemu, využijete automatické nahrávanie fotiek a pár ďalších vecí, o ktorých sa dozviete na stránke služby. Samsung dokonca dáva 24GB priestoru na 2 roky zdarma k niektorým novým telefónom (Galaxy S4).

Dropbox a dokumenty

Synchronizovať nemusíte len fotografie. Do Dropboxu viete nahrávať ľubovoľné súbory. Pristúpiť k ním viete z ľubovoľného počítača cez stránku Dropbox zadaním mena a hesla, takže fotky z túr viete ukázať aj na cudzom PC, alebo cez svoj telefón.

Dropbox nie je jediný

Dropbox nie je jedinou službou tohto druhu. Google prišiel s rovnakou službou – Google Drive. Možností je viac. Škálovateľnosťou, kapacitou, pohodlím užívateľského rozhrania je z nášho pohľadu víťaz práve Dropbox.

Ak Vás služba zaujala, link na aplikácie do mobilu nájdete tu: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dropbox.android&hl=sk

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *