Aktuality

Múzeum TANAP-u bude zatvorené

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici bude od 1. novembra zatvorené. Dôvodom sú profylaktické práce a každoročná údržba a výmena exponátov.

Počas najbližších dvoch týždňov jeho zamestnanci postupne vymenia trojrozmerné rastlinky za nové, odborne ošetria a doplnia zoologické exponáty, ako aj ďalšie zbierkové predmety, vyčistia vitríny i ostatné muzeálne priestory tak, aby v polovici novembra mohli opäť privítať návštevníkov.

Múzejníci pre nich pripravujú aj prekvapenie v podobe novej diorámy venovanej podhoriu Tatier, v ktorej si svoje miesto nájde i vodný biotop. Ak všetko pôjde podľa plánov, hotová by mala byť do konca novembra. V infocentre dostane priestor nová výstava s tajomným názvom TRITRI, ktorá záujemcom odhalí, akými očami sa na Tatry pozerajú geológovia. Príležitosť pozrieť si ju budú mať návštevníci až do konca apríla 2023.

Expozícia múzea, v ktorej sa nachádza viac ako 1 500 exponátov doplnených prezentáciami, fotorámikmi, svetelnými tabuľami a krátkymi filmovými sekvenciami, bude verejnosti opätovne sprístupnená 15. novembra. Ešte predtým však v zmysle zákona o múzeách a galériách čaká výstavné priestory dezinsekcia a fumigácia, aby sa zabezpečila ich ochrana proti hmyzu, plesniam a roztočom.

Prevádzkovateľom múzea, ktoré návštevníkov už od roku 1957 oboznamuje s charakterom tatranskej prírody, jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier, je Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Jeho expozície sú otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a tiež obdobia každoročnej modernizácie.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *