AktualityCOOLtúra

Uzávera chodníkov neznamená stop turistike. Čo znamená pre turistov a na čo si dať pozor?

Vo Vysokých Tatrách platí od 1.11. sezónna uzávera vysokohorských turistických chodníkov. Netreba však odkladať turistický výstroj, nakoľko sa tak nedeje komplexne po celých Tatrách. Jedná sa najmä o vyššie položené chodníky, vysokohorské prechody medzi dolinami (sedlá) a štíty. Turisti sa napriek uzávere aj v zimných mesiacoch dostanú na všetky vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi. Podľa Návštevného poriadku Tatranského národného parku sa uzávera začína 01.11. a ukončená bude 14.6.

Na čo si dať pozor a kam vlastne môžete ísť? Prinášame Vám prehľad toho, na čo by ste mali isto myslieť.

Skoré stmievanie

Okrem obmedzení pohybu na značených turistických chodníkoch myslite aj na skoré stmievanie, ktorému na jeseň o hodinu pomáha aj zmena letného času na zimný. Kedy slnko vychádza a kedy zapadá si pre plánovanie vašej túry môžete overiť v predpovedi počasia.

Ak potrebujete zistiť, koľko času máte do západu slnka priamo v horách, pomôcť Vám môže tento jednoduchý trik.

Menia sa podmienky, túru treba dôkladne plánovať

V horách sa nie len skôr stmieva, ale jeseň prináša i ochladenie a s ním spojené nižšie teploty, sneh i ľad. Zmeny počasia v tomto období a sneh vyžadujú, aby turisti pri tatranských túrach nezabúdali na kvalitnú, pevnú, ideálne aj nepremokavú obuv a teplé oblečenie.

Jeden faktor k druhému: teplota, zrážky, sneh, ľad, dĺžka slnečného svitu – to všetko ovplyvňuje túru, ktorú treba o to detailnejšie plánovať. Chyby ktoré urobíte pri nezohľadnení jedného z faktorov sa Vám ďalším faktorom môžu násobiť! Viac o plánovaní túry ale i o výstroji nájdete tu.

Ak sa v zime vydávate do lokalít, kde hrozí lavínové nebezpečenstvo, mali by ste byť na túto skutočnosť vystrojení materiálne i vedomostne.

Prevádzka lanoviek

Nezabúdajte ani na to, že na jeseň postupne prebiehajú aj jesenné technické údržby na lanovkách, aby sa strediská pripravili na zimnú lyžiarsku sezónu. Ak plánujete využiť i služby lanoviek, zistite si vždy či v danom termíne a lokalite lanovky premávajú. Viac na Prevádzka lanoviek a zjazdoviek.

Pravidlá sezónnej uzávery

Detaily pravidiel sezónnej uzávery v Tatranskom národnom parku, kde môžete, kde nie a za akých okolností, si môžete pozrieť tu v článku Čo dnes znamená sezónna uzávera.

Kam sa teda vybrať?

Prehľad túr kam môžete vrátane opisu túry Vám prinášame tu: Tipy na túru počas sezónnej uzávery.

Prajeme Vám príjemné chvíle strávené v horách.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *