Aktuality

Na svahoch TMR skialpinisti až po 13:00 hod.

Dnes, 23.12.2020 vo večerných hodinách, TMR vydalo tlačovú správu, v ktorej oznamuje úpravu v pravidlách na svojich lyžiarskych svahoch. V správe konštatujú, že vzhľadom na obmedzené snehové podmienky a veľký záujem o skitouring, ktorý sa v súčasnej situácii dá vykonávať len na umelo zasnežovaných zjazdovkách, v rámci bezpečnosti obmedzuje z titulu prevádzkovateľa pohyb skialpinistov na lyžiarskom svahu, a to od 13:00 do 16:00. Vo Vysokých Tatrách sa teda s týmto obmedzením stretnete na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici.

Viac informácií v správe TMR:

Lyžiarske strediská v Jasnej a vo Vysokých Tatrách riešia problém. Radikálny nárast fanúšikov skialpinizmu na zjazdovkách v aktuálnej zimnej sezóne spolu so zatiaľ obmedzenými možnosťami na lyžovanie spôsobujú stále viac kolíznych situácií, ktoré sa strediská rozhodli riešiť zásadnou zmenou pravidiel pre výstup po zjazdovkách.

Šport, pri ktorom vďaka stúpacím pásom a špeciálnemu viazaniu lyžiari vystúpia na kopec a následne zlyžujú po zjazdovke dole, je novodobým trendom a obľúbenou formou relaxu. V čase nedostatku snehu sa však všetci fanúšikovia tohto športu namiesto horských dolín a voľného terénu sústreďujú na zasnežené zjazdovky. A tam začína byť tlačenica.

Jedna vec je, že vstupujú na zjazdovky mimo prevádzkových hodín, kedy sú zjazdovky uzatvorené a technikou upravované. To je doslova hazard s ľudskými životmi. Ďalšiu kapitolu predstavuje skialp v časoch, kedy je na zjazdovkách najviac lyžiarov. Viacerí skialpinisti prechádzajú krížom krážom cez trať, vystupujú hore niekoľkí vedľa seba, čím zužujú priepustnosť zjazdoviek a obmedzujú lyžiarov spúšťajúcich sa dolu svahom. Je toho už naozaj veľa. Situácia bola aj napriek pravidelnému upozorňovaniu už v minulom roku na hranici akceptovateľnosti, súčasná covidová zima však priniesla v tejto oblasti už doslova extrém,“ hovorí Lukáš Brodanský, manažér strediska Vysoké Tatry.

Problémy na zjazdovkách už riešili aj horskí záchranári, ktorí po viacerých zásahoch adresovali lyžiarom aj skialpinistom výzvu na dodržiavanie zásad bezpečného pohybu na zjazdovkách.

Najmä noví fanúšikovia tohto športu veľmi často aj z nevedomosti nerešpektujú pravidlá pre pohyb skialpinistov po lyžiarskych tratiach a vznikajú tak problémy, kvôli ktorým sa prevádzkovateľ lyžiarskych stredísk v Jasnej a vo Vysokých Tatrách rozhodol obrátiť na skialpinistov v strediskách. „Sú pred nami sviatky, je predpoklad, že na lyže sa vyberie väčšie množstvo ľudí. Aj preto chceme apelovať na tých, ktorí prichádzajú iba s cieľom vyšliapať si po
zjazdovkách a spustiť sa dole, aby tak urobili až v popoludňajších hodinách – konkrétne po 13.-tej hodine. V časoch, kedy už počet hostí na zjazdovke začína klesať, je dostatok času na možnosť realizácie aj pre fanúšikov skialpinizmu. Je to výzva a prosba zároveň. Ak chceme mať tie najkrajšie zimné zážitky zo zjazdoviek, musíme sa navzájom rešpektovať,
“ apeluje na fanúšikov skialpu na zjazdovkách manažérka strediska Jasná Jana Kňavová.

Výstup po zjazdovkách je možný iba po vyznačených trasách. V prípade Jasnej je na južnej strane dočasne možné po celý deň využívať vytvorenú výstupovú trasu cez Krupovú a Zadné dereše, ktorá nie je v kolízii s lyžiarmi. Výstup po zjazdovkách mimo vyhradený čas 13:00-16:00 nie je dovolený.

Základné zásady bezpečného pohybu po zjazdovkách pre skialpinistov:

 1. Vstupujte na lyžiarske trate iba vo vyhradenom intervale v čase prevádzky t.j. 13:00 -16:00 hod. Pred zahájením a po skončení prevádzky dopravných zariadení je vstup na lyžiarske trate a lyžiarske trasy zakázaný. Dôvodom je vysoké nebezpečenstvo úrazu káblami snežných diel a strojmi upravujúcimi trate, predovšetkým v prípade strojov s rozvinutým lanom z navijakov!
 2. Vystupujte vždy za sebou a nie vedľa seba, sledujte značenie, buďte ohľaduplný k lyžiarom.
 3. Vystupujte vždy okrajom zjazdovky, veľký pozor pri terénnych hranách a zlomoch, kedy vás lyžiar lyžujúci zhora nemusí zaregistrovať.
 4. Traverzujte zjazdovky len v rozostupe, čo najrýchlejšie, ohľaduplne k lyžiarom.

O pravidlách skitouringu na lyžiarskych svahoch sa viac dočítate tu.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

6 thoughts on “Na svahoch TMR skialpinisti až po 13:00 hod.

 • Marek Hlina

  To je od Rattaja malý pokus co si môže dovoliť… Človek čo tam neminie korunu na jeho prenajotom kopci ho irituje… Vyhradiť miesto vystupu pre skialp dáva logiku a majú ako prevádzkovatelia na to právo a aj povinnosť zaistiť bezpečnosť , ale pokus limitovat to časom je zrejme cez čiaru a protiústavné – ten kopec nevlastnia…tento rok to môže byť od 1pm…na ďalšiu sezónu len mimo víkend!

  Reply
 • Toto celé je blbosť a iba úmysel škodiť niekomu keď už z toho môžem mať príjem. Komu by to vadilo keby v trase sedačkovej lanovky alebo 3 metre vedľa Tatrapomy sa pohybovali skialpinisti smerom hore? Je to len úbohé robenie si napriek medzi lyžiarmi. UFF

  Reply
 • 1.
  Nikdy som nebol na skialpoch, ale je realne stihnut vysliapat napr, z Tatranskej Lomnice do Lomnickeho sedla a zaroven to este zlyzovat v case od 13:00 – 16:00? Ako zaciatocnik by som to asi nestihol, ale nemam ziadnu skusenost.
  2.
  Naozaj je tolko lyziarov na zjazdovkach? Ked tak pozeram webkamery na TMR strankach, tak tam vidim par lyziarov a preto mi to pripada divne, ze dochazda ku koliznym situaciam. Neviem k akym nehodam doslo, ale pravdpodobne preto, ze je skor malo lyziarov, tak sa nasli asi taki skialpinisti, ktori sa roztiahli na kraji zjazdovky vedla seba a stala sa nehoda. Ale to iba tipujem, neviem.

  Dakujem za info.
  Matus

  Reply
 • Po minulé roky bolo ovela viac lyžiarov a im to nevadilo, teraz sa doslova skialpinisti “prizivuju” lebo nikde nie je snehu, obmedzit cas je podla mna cez ciaru, co mi daju pokutu? Vyhodia ma zo zjazdovky? Ja chopok nestihenm za 3h hore! Ja aj lyzujem aj chodim na skialp, neviem si predstavit ze pojdem 250km s kamosom ktory bude lyzovat a ja sa dostanem na zjazdovku az na obed…

  Reply
 • Celé je riadna blbosť. Skialpinisti išli priebežne po celý deň. Ak pôjdu všetci naraz, potom budú vznikať kolízne situácie. Takže obmedzíme ešte aj ich počet… 👎👎👎

  Reply
 • cele zle!!! mam sezonku – ale nemienim sa kazde tri dni testovat kvoli lyzovacke na cucoriedkach alebo starte, na strbskom plese sa tiez jazdi len dolu a vsade je zalostne maaalo lyziarov, tak idem aspon na skialp – a teraz uz ani toto nemozem???
  SIBE VAM????

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *