Aktuality

7 rád pre bezpečnú lyžovačku

Slovensko je jednou z mála stredoeurópskych krajín, v ktorých je počas sviatočných dní možné užiť si lyžovačku vrátane ubytovania v horských hoteloch. V Jasnej a vo Vysokých Tatrách je na svahoch od 30 do 80 cm snehu a k dispozícii je zatiaľ spolu 24 km zjazdoviek. Čo je potrebné vedieť, ak sa rozhodnete tam vyraziť? To najdôležitejšie sme pre vás zosumarizovali do týchto siedmich rád:

 1. Absolvujte test v mieste trvalého bydliska – odporúčame nechať sa otestovať ešte pred príchodom do strediska, predídete tým zbytočným komplikáciám a bez zdržania sa budete môcť rovno ubytovať alebo venovať lyžovačke. V prípade pozitívneho testu môžete situáciu riešiť okamžite ešte v domácom prostredí.
 2. Ubytovanie v horských hoteloch – už pri nástupe na recepciu sa na základe rozhodnutia slovenských orgánov musíte preukázať negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín.
  Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti do 10 rokov. V prípade, že sa ubytujete v hotelovej sieti TMR hotels v Jasnej alebo vo Vysokých Tatrách, pri dlhšom pobyte máte ďalšie antigénové otestovanie v odbernom mieste TMR prednostne a grátis. Horské hotely ponúkajú v súčasnosti stravovanie formou room service alebo take away priamo na izbu, hotelové wellness nie je k dispozícii.
 3. Lyžovačka – v lyžiarskych strediskách je zavedených viacero preventívnych opatrení. Pri nákupe skipasov priamo v stredisku sa preveruje negatívny test na COVID-19 (nevzťahuje sa na deti do 10 rokov), pri nástupe na lanovky sa vykonáva námatková kontrola testov. Z dôvodu zabezpečenia rozostupov sú pri nástupoch na lanovky vytvorené špeciálne nástupné koridory, pri preprave na lanovkách je požadované prekrytie dýchacích ciest, v kabínkovej lanovke môže
  cestovať len 1 osoba alebo členovia jednej domácnosti.
 4. Aprés-ski – diskotéky, večerné kluby a bary sú počas aktuálnej situácie mimo prevádzky.
 5. Služby v lyžiarskych strediskách – v lyžiarskych strediskách sú v prevádzke klientske centrá, požičovne lyží; výuka v lyžiarskych školách je možná len individuálne. Občerstvenie na svahoch je možné iba formou okienkového predaja.
 6. Skibusy – počas prepravy skibusmi noste rúška/prekrytia úst a nosa, rešpektujte vyznačené obmedzenia na zabezpečenie odstupu počas čakania i prepravy.
 7. Bezpečné zimné zážitky – prichádzajte na svah s už zakúpeným skipasom (využite online predpredaj na gopass.travel), nezabudnite na doklad o negatívnom teste na COVID-19, používajte rúška/prekrytie dýchacích ciest, dodržiavajte odstupy pri nastupovaní na lanovky, využívajte dostupnú dezinfekciu.

Priamo vo Vysokých Tatrách sa viete otestovať antigénovým testom v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese.

Okrem týchto siedmych rád, nezabúdajte na zodpovednú a bezpečnú jazdu na lyžiarskom svahu. Dodržiavajte biely kódex.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *