Vedeli ste že

Tatranská magistrála – najdlhší chodník

Najdlhším turistickým chodníkom je Tatranská magistrála pôvodne viedla z Podbánského až ku Bielym plesám pod Kopským sedlom. Prechádza južnými úbočiami Vysokých Tatier a jej dĺžka bola 46,25km. Chodník začínal na Podbánskom, pokračoval cez Jamské plesá na Popradské pleso, Sedlo pod Ostrvou, Sliezsky dom, Hrebienok, Zamkovského chata, Skalnaté pleso, Veľká Svišťovka, Zelené pleso a končil pri Bielych plesách – v mieste, kde stála bývalá Kežmarská chata.

Tatranská magistrála dnes

Označením Tatranská magistrála sa dnes rozumie červeno značený turistický chodník prechádzajúci južnými úbočiami Vysokých a Západných Tatier začínajúci na západnej strane Západných Tatier nad Jalovcom.  Chodník smeruje na Okoličné, ústie Račkovej doliny a odtiaľ na Podbanské.

Na východnej strane bola tatranská magistrála predĺžená od Monkovej doliny v Belianskych Tatrách cez Ždiar na hrebeň Magury, do Malej Frankovej, Veľkej Frankovej až po štátnu hranicu, odtiaľ pokračuje do Poľska do Kacwinu a do dedinky Niźne Lapsze.

Tatranská magistrála v číslach

Tatranská magistrála je najdlhším súvislým turistickým chodníkom Tatranského národného parku.  Jej celková dĺžka je okolo 100,3 kilometrov. Zo západu na východ prekonáva v stúpaní 3 900 výškových metrov a naklesá 4 110 vm. Najnižší výškový bod dosahuje na Poľskom území, kde pretína výšku 562 m n.m.. Najvyšší bod dosahuje vo výške 2 046 m n.m za Sedlom pod Ostrvou smerujúc na Batizovské pleso.

Názov bol vytvorený v tridsiatych rokoch 20. storočia.

Vybrané úseky tatranskej magistrály nájdete tu.

Celkovú trasu tatranskej magistrály sme pre vás pripravili tu:

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

2 thoughts on “Tatranská magistrála – najdlhší chodník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *