Tatranská magistrála – najdlhší chodník
Najdlhším turistickým chodníkom je Tatranská magistrála pôvodne viedla z Podbánského až ku Bielym plesám pod Kopským sedlom. Prechádza južnými úbočiami Vysokých Tatier a jej dĺžka bola 46,25km. Chodník začínal na Podbánskom, pokračoval cez Jamské plesá na Popradské pleso, Sedlo pod Ostrvou, Sliezsky dom, Hrebienok, Zamkovského chata, Skalnaté pleso, Veľká Svišťovka, Zelené pleso a končil pri Bielych plesách – v mieste, kde stála bývalá Kežmarská chata.
Tatranská magistrála dnes
Označením Tatranská magistrála sa dnes rozumie červeno značený turistický chodník prechádzajúci južnými úbočiami Vysokých a Západných Tatier začínajúci na západnej strane Západných Tatier nad Jalovcom. Chodník smeruje na Okoličné, ústie Račkovej doliny a odtiaľ na Podbanské.
Na východnej strane bola tatranská magistrála predĺžená od Monkovej doliny v Belianskych Tatrách cez Ždiar na hrebeň Magury, do Malej Frankovej, Veľkej Frankovej až po štátnu hranicu, odtiaľ pokračuje do Poľska do Kacwinu a do dedinky Niźne Lapsze.
Tatranská magistrála v číslach
Tatranská magistrála je najdlhším súvislým turistickým chodníkom Tatranského národného parku. Jej celková dĺžka je okolo 100,3 kilometrov. Zo západu na východ prekonáva v stúpaní 3 900 výškových metrov a naklesá 4 110 vm. Najnižší výškový bod dosahuje na Poľskom území, kde pretína výšku 562 m n.m.. Najvyšší bod dosahuje vo výške 2 046 m n.m za Sedlom pod Ostrvou smerujúc na Batizovské pleso.
Názov bol vytvorený v tridsiatych rokoch 20. storočia.
Vybrané úseky tatranskej magistrály nájdete tu.
Celkovú trasu tatranskej magistrály sme pre vás pripravili tu:
Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia.
Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom.
Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.
Pingback: Ihla v Ostrve + VIDEO - TatryPortal.sk
Pingback: Pozor na strhnutý chodník - TatryPortal.sk