Aktuality

Nočné preteky SKIALP GRAND TOUR

Takmer dvesto mužov a žien si v piatok 8.3. vyskúšalo svoju fyzickú aj psychickú odolnosť v zaujímavom skialpinistickom zápolení v úplnej tme len s čelovými lampami. Dejiskom atraktívnych pretekov bola zjazdovka v Tatranskej Lomnici. Druhý ročník tatranského nočného skialpinistického ralley preteku prilákal domácich Tatrancov, ale aj zvedavcov zďaleka. Zasúťažil si aj Matej Landl, známy z televízneho Paneláka, ktorý po skončení akcie neskrýval nadšenie.

Po ukončení bežnej prevádzky zjazdoviek a úprave tratí pre preteky skialpinistov sa o 18,00 hod. spustilo zápolenie hromadným štartom z údolnej stanice kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnici. Pretekárov čakala 2,9 km dlhá trasa s prevýšením 460 m a koncom pri horskej reštaurácii Pizza Štart. Nutnou súčasťou ich výstroja bola za tmy aj čelová lampa. 194 pretekárov, z toho až 47 žien sa z vervou pustili zdolávať samých seba a užiť si jedinú akciu podobného charakteru v Tatrách. Pretekalo sa v štyroch kategóriách náročnosti s limitmi trate od 35 až po 90 minút, takže si zasúťažili začiatočníci aj ostrieľaní majstri. Podarilo sa im vytvoriť aj zaujímavého svetelného „hada“.

Najsledovanejším pretekárom sa v Tatranskej Lomnici stal herec Matej Landl, ktorý sa vybral do Tatier aj v sprievode svojej manželky Janky, ktorá sa zhostila úlohy povzbudzovateľky. Matej Landl stál na skialpinistických lyžiach prvý krát v živote a preteky si veľmi užil. Jeho čas bol takmer 57 min., čo síce bol zhruba o 7 minút horší čas aký dosiahol pred rokom jeho herecký kolega Jožko Vajda, no na jeho ospravedlnenie treba spomenúť, že prípravu nemal práve športovú 😉 . V deň pretekov najprv natáčal v Bratislave obľúbený denný seriál Panelák a až po ukončení natáčania sadli s manželkou do auta a Matej sa následne rovno postavil na štart tatranských pretekov.

Na trati nechýbal ani šéf samosprávy v Tatrách Ján Mokoš. „Konečne sa mi podarilo zmeniť kanceláriu a oblek za športový výstroj a užiť si zimné Tatry. Skialpinizmus mám rád a teší ma, že sme zorganizovali takéto podujatie pre verejnosť,“ povedal Ján Mokoš, primátor Mesta Vysoké Tatry a predseda predstavenstva Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry v jednej osobe.

Najrýchlejší čas trate 25,40 min. vytvoril Tomáš Kamrla a Michaela Danková bola s časom 27,59 min. suverénne najrýchlejšou ženou.

„Bolo vzrušujúce sledovať „hada“ svetiel, takmer dvesto pretekárov blížiacich sa k cieľu. Som ohromne rád, že sme mali takúto krásnu účasť a pre mňa je to motivujúce. Už dnes sa teším na budúci ročník,“ uzavrel Robert Gálfy, šéf organizačného tímu.

Skialpinizmus je kombináciou voľného lyžovania a horskej turistiky. Ponúka možnosť uniknúť z bežných zjazdoviek do tichej prírody hôr, lyžovať v neporušenom snehovom prašane, či užívať si nezabudnuteľné scenérie zimnej prírody. V posledných rokoch krivka záujmu o tento šport narastá. Bohužiaľ aj z dôvodu dlhoročného trendu nedostatku prírodného snehu sa mnohí vyznávači tohto športu presťahovali na zjazdovky, kde bohužiaľ môžu byť dôvodom na nechcené strety s ostatnými lyžiarmi. Táto zimná sezóna skialpinistom praje vďaka dostatku prírodného snehu aj mimo zjazdoviek. Akcia takéhoto charakteru svojou atraktívnou formou ešte viac popularizuje tento šport, ale aj upozorňuje na nutnosť dodržiavať isté jeho bezpečnostné špecifiká.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *