Aktuality

Nový rekord v rýchlosti na lyžiach Lomnickom sedle

Zjazdovka v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách má nový rýchlostný rekord. Michal Bekeš zo Ždiaru dosiahol na lyžiach rýchlosť 174,57km/hod.

Michal Bekeš sa venuje rýchlostnému lyžovaniu od roku 2015. Práve jeho prvý rekord (160,79 km/hod) na tejto najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku mu otvoril bránu do sveta najrýchlejších lyžiarov planéty a dodnes sa zúčastňuje Majstrovstiev sveta, Svetových pohárov a extrémnych pretekov Speed Masters v disciplíne Speedski S1, v ktorej už dosiahol rýchlosť 223,46 km/hod.

Pondelok v Lomnickom sedle privítal pretekára slnečným počasím a teplotou -10°C. Už prvá tréningová jazda na uzavretej zjazdovke, na ktorej dosiahol rýchlosť viac ako 164 km/hod naznačila, že dnešný rekord bude mať zaujímavé hodnoty. To sa vzápätí potvrdilo a rýchlomer pri rekordnej jazde ukázal rýchlosť 174,57 km/hod. Michal neskrýval spokojnosť.  „Počítal som, že akákoľvek rýchlosť do 170 km/hod by bola super. Dnes však boli vynikajúce podmienky, sneh bol veľmi rýchly, nefúkal silný vietor, zjazdovka bola perfektne pripravená. Za mňa maximálna spokojnosť, pretože 174 som naozaj nečakal,“ vyznal sa slovenský rekordér v cieli.  Rekordné číslo však ani zďaleka nepovažuje za definitívne. „Som domáci, v tomto stredisku mám vynikajúce podmienky, takže určite budem chcieť tento rekord posunúť ešte ďalej. Táto zjazdovka nemá limity, ak bude dosť snehu, viem si predstaviť atakovať aj rýchlosť 200 km/hod. Podmienkou je, aby bolo dosť snehu a v lieviku o niečo širší dojazd, aby bolo kde brzdiť,“ doplnil Bekeš.

Rýchlostný rekord na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku je podľa Michala otázkou celoročnej systematickej prípravy. „Pripravujem sa celý rok, kondične aj mentálne. Táto zjazdovka je náročná hlavne na hlavu – keď sa postavíš hore na štart, môžeš mať  problém pustiť sa, nie každý na to má. Samozrejme musíš byť aj dobrý lyžiar, aby si zvládol rýchlu jazdu dole. Tým, že robím výškové práce, leziem, viem so strachom pracovať, preto s rýchlosťou nemám problém,“ poodhalil Michal.  

Veľké ďakujem adresoval slovenský rekordér chlapom pripravujúcim zjazdovku. „Som im vďačný za každý jeden tréning, pretože snažia sa zjazdovku pripraviť tak, aby som dokázal natrénovať, čo potrebujem. Tým, že mám najazdené na tejto strmej zjazdovke naozaj veľké rýchlosti, nemám problém jazdiť ani vo svete. Tí chlapi si na tom dajú záležať, aby to pre mňa bolo bezpečné. Je to náročná zjazdovka, sú tam nerovnosti, ale chlapi to dokážu tak vyhladiť, že môžem trénovať a jazdiť bezpečne,“ doplnil Bekeš.

Základ je mať dobrý ´dream team´ a skúsených chalanov. Máme chlapov aj s 30 ročnými skúsenosťami, ktorí to už majú v rukách. Keď k tomu pripočítame špičkovú techniku, tak výsledkom je zjazdovka perfektne pripravená nielen pre bežných lyžiarov, ale aj na takéto rekordy,“ prezradil recept na prípravu zjazdovky Roman Dubský z horského strediska Vysoké Tatry.

Na zjazdovke v Lomnickom sedle je aktuálne viac ako 150 cm výlučne prírodného snehu a je to  najnáročnejšia zjazdovka vo Vysokých Tatrách. Zjazdovka začínajúca v nadmorskej výške 2190 m n.m. je dlhá 1240 m a v minulosti už bola aj dejiskom pretekov Svetového pohára.

Zdroj: TMR

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *