Aktuality

Pod Muráňom našli uhynutú medvedicu

Počas víkendovej služby v oblasti Javorovej doliny objavil jeden zo strážcov bezvládne telo medvedice. Samica zahynula zrejme po páde lavínovým žľabom.

Pozornosť strážcu najprv upútal prenikavý zápach, ktorý sa šíril vyschnutým korytom lavínového žľabu pod Muráňom. „Naše domnienky o tom, že by sa neďaleko mohol nachádzať kadáver, potvrdil krúžiaci krkavec i obhliadka terénu,“ hovorí Róbert Javorský, vedúci oddelenia strážnej služby Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Medvedica ležala v nadmorskej výške približne 1 600 metrov, zhruba dvesto metrov nad miestom nálezu sa nachádzali kusy srsti, ktoré podľa neho mohli nasvedčovať tomu, že na starom lesníckom chodníku došlo k vzájomnému stretu dvoch medveďov. „Keďže práve v tomto období vrcholí medvedia ruja, dá sa predpokladať, že medvedica prišla o život počas toho, ako sa pokúšala uniknúť pred samcom, ktorý sa s ňou chcel páriť,“ domnieva sa Javorský.

Jej vek odhadol na približne päť rokov, s istotou to však určia až kraniometrické merania. Hlava medvedice skončila v laboratóriu Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde už zoologička odobrala vzorky na prípadné DNA analýzy. Lebka ostane súčasťou depozitára.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *