Aktuality

Tatranské chodníky sú odo dnes otvorené! Čo Vás na nich čaká a ďalšie novinky letnej sezóny v Tatrách

Dnešným dňom sa vo Vysokých Tatrách otvárajú turistické chodníky, ktoré podliehali zimnej uzávere. Od 15.6. už môžete vykročiť na všetky tatranské turisticky značkované chodníky. Sezónna uzávera platila vo vysokohorskom prostredí Tatier od 1.11. do 14.6.. Zjednodušene je možné povedať, že počas jej trvania boli otvorené chodníky len po vysokohorské chaty, s výnimkou Chaty Pod Rysmi.

Detaily pravidiel sezónnej uzávery v Tatranskom národnom parku, kde môžete, kde nie a za akých okolností, si môžete pozrieť tu v článku Čo dnes znamená sezónna uzávera.

Podmienky na horách

Chodníky sa síce dnešným dátumom stávajú oficiálne otvorené, no to neznamená, že sa na nich nemôžete stretnúť so zimnými podmienkami. Nad 2000 metrov sa vyskytuje naďalej množstvo snehu, na ktoré je potrebné sa pripraviť a to nie len teplým oblečením ale aj pevnou obuvou, ktorá zvládne prechod snehom.

Aktuálne podmienky na Téryho chate a v pozadí Priečne sedlo - stále plné snehu. Zdroj: https://www.instagram.com/wildmedesigns/
Aktuálne podmienky na Téryho chate a v pozadí Priečne sedlo – stále plné snehu. Zdroj: wildmedesigns

Tí z Vás, ktorí pomýšľajú na vysokohorské prechody, myslite na to, že sedlá a ich zabezpečené úseky sú často ešte pod snehom. Vo vašej výbave by nemali chýbať mačky a čakan.

Aktuálne podmienky na chodníkoch, zdroj: HZS

Nezabudnite na predpoveď počasia

Pred túrou si nezabudnite pozrieť aktuálnu situáciu a prispôsobiť svoj výlet predpovedi počasia pre Vysoké Tatry.

Menia sa podmienky, túru treba dôkladne plánovať

Jeden faktor k druhému: teplota, zrážky, sneh, ľad, dĺžka slnečného svitu – to všetko ovplyvňuje túru, ktorú treba o to detailnejšie plánovať. Chyby ktoré urobíte pri nezohľadnení jedného z faktorov sa Vám ďalším faktorom môžu násobiť! Viac o plánovaní túry ale i o výstroji nájdete tu.

Kam sa teda vybrať?

Prehľad túr kam môžete vrátane opisu túry Vám prinášame tu: Tipy na túru vo Vysokých Tatrách.

Aké novinky Vás čakajú v túto letnú sezónu?

Pre ubytovaných hostí je opäť pripravená obľúbená Tatry Card, ktorá bude opäť zahŕňať cestovanie Tatranskými elektrickými železnicami grátis.

Hostia ubytovaní na území Mesta Vysoké Tatry sú automaticky poistení pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby. Myslite ale nato, že toto poistenie platí len na turistických chodníkoch. Akonáhle ich plánujete opustiť ako horolezec, klient horského vodcu či vyznávač iného adrenalinového športu, potrebujete poistenie vyššej úrovne.

Z množstva ďalších možností vyberáme:

ŠTRBSKÉ PLESO: ✓ Člnkovanie – od 9.6.2023 ✓ Orlíkovo – od 1.7.2023

TATRANSKÁ LOMNICA: ✓ Svištia krajinka – otvorené ✓ Tatranská divočina – Už v distribúcii ✓ Káry a kolobežky – v prevádzke ✓ 75 tajomstiev lanovky – na objednávku pre skupiny ✓ Večera pod hviezdami – 6 termínov počas leta

STARÝ SMOKOVEC: ✓ Príjemná zóna ✓ Kvantárium – interaktívna galéria svetla

Hlavné podujatia v letnej sezóne 2023

 • Tatry ako liek – séria podujatí:
  • Celoročné cvičenia pre zdravie – každý pondelok Villa Siesta
  • Športové hry – Bedminton (každý pondelok) a Petang (každý utorok) 5.6-15.10.2023
  • Tatry ako liek – letná séria – nordic walking, letné cvičenia

Mesto Vysoké Tatry :Tatranské kultúrne leto (24.6-1.9.) – Kúpele Nový Smokovec, park Tatranská Lomnica, Tatranské trailové behy

Poprad: Popradské kultúrne leto (30.6-2.9.), Viva Italia (14.6-17.6), Made in Slovakia (1.-5.8.)

TMR : Medvedie dni (29.-30.7.2023), Benátska noc na Štrbskom Plese (22.7.2023), Večera pod hviezdami

Štrba: Otvorenie člnkovacej sezóny na Štrbskom plese (9.6.), Malý štrbský maratón (9.7.), Rezbárske sympózium (14.-16.7.), Red Bull 400 (5.8.), Beh za Tatry (26.8.), Svetový pohár v Nordic walkingu (15.-16.9.2023).

Aquacity: Letné víkendové a animačné programy (1.7.-3.9.)

Prevádzka lanoviek

Pri plánovaní túry Vám vie pomôcť ranné ušetrenie času a energie vývozom lanovkou, preto si skontrolujte prevádzkovú dobu lanoviek.

Lanovky v Tatranskej Lomnici sú v dennej prevádzke (Lomnické sedlo od 17. júna). Do 30.6.2023 jazdí v spodnom úseku 4 kabínková lanovka. Od 1.7.2023 – 3.9.2023 – 6 sedačková lanovka. Následne ju zase v septembri vymení 4 kabínka. Lanovky v Starom Smokovci sú v dennej prevádzke. Lanovky na Štrbskom Plese sú v dennej prevádzke od 17. júna.

QR kódy pre pešiakov

Pešiacke lístky nastavené od 28. 11. 2022 v lyžiarskych strediskách na Slovensku a v Poľsku už nebudú vydávané na čipovú kartu. Týka sa stredísk Jasná, Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso a Szcyrku. Klient po nákupe na pokladni dostane vytlačený lístok s QR kódom, ktorý použije na prechod cez turnikety.
Ak nakupuje online, rovnako používa QR kód, ktorý dostane spolu v Potvrdení o nákupe = boarding passe.

Klient môže na turnikete použiť načítanie:

 1. z vytlačeného papierového lístku,
 2. boarding passu / telefónu,
 3. do budúcna z lístku v aktívnych službách,
 4. vo wallete (apple zariadenia)

TMR vyčarí isto spokojnosť na tvárach turistov, ktorí chcú na túru vyraziť skôr. V júli a auguste počítajte s prvou lanovkou o 7:00hod!

Prajeme Vám príjemné chvíle strávené v horách.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *