Aktuality

V Tatrách zrátajú kamzíky

Informácie o počtoch kamzičej zveri na slovenskej i poľskej strane by malo prezradiť zajtrajšie sčítanie tatranského endemického druhu. Jarná inventúra prinesie i prehľad o tohtoročných mláďatách.

Predpovede počasia na zajtra hlásia priaznivé podmienky pre pozorovanie kamzičej zveri: stredná a vysoká oblačnosť, mierne teploty a malá pravdepodobnosť zrážok. V horúčavách a páľavách sa totiž kamzíky ukrývajú do tienistých zákutí, prevaľujúce sa oblaky tesne nad dolinami zasa zahalia zver pred očami „rátačov“. Práve vysoké teploty a nízka oblačnosť zmarili vlaňajšie jarné sčítanie a podpísali sa pod nízke počty, ktoré však určite nekorešpondovali s reálnymi stavmi. „Podstatné zajtra bude, aby všetci sčítajúci videli kamzíky v rovnakom čase a v rôznych dolinových celkoch. Veríme, že predpovede počasia sa naplnia a podmienky budú naozaj vhodné, “ konštatuje Erika Feriancová, zoologička Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici, ktorá zastrešuje jarné i jesenné sčítania kamzičej zveri na slovenskej strane Tatier. Zhruba stovka ľudí sa zajtra v skorých ranných hodinách vyberie do tatranských dolín, aby na 71 úsekoch sledovala aktivitu kamzíkov a ich vekovú i pohlavnú štruktúru. Pôjde najmä o pracovníkov Správy TANAP-u, na pomoc vyrazia aj kolegovia z Lesov mesta Kežmarok a Lesov mesta Spišská Belá, členovia Horskej záchrannej služby a Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny i viacerí dobrovoľníci. Severná strana Tatier bude v réžii Tatrzańskiego Parku Narodowego.

„Rátači“ sa zamerajú aj na tohtoročné mláďatá. „I keď pred rokom bol výsledný počet videných kamzíkov nižší, potešilo nás, že z narátaného počtu uviedli sčítajúci do štatistiky až dvadsať percent novonarodených kamzíčat,“ prezrádza Feriancová. Ako to vyzerá s tatranskou kamzičou škôlkou v roku 2023, sa dozvieme po stretnutí slovenských a poľských pracovníkov správ národných parkov. Tých čaká vo finále úloha zosumarizovať počty za celé Tatry.

Pravidelné kamzičie inventúry sa v TANAP-e robia dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Kým tie jarné sledujú najmä prírastky mláďat, jesenné mapujú početnosť kamzičej populácie pred zimou.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *