COOLtúra

Poľský turista spadol pri zostupe z Rysov. Vedeli by ste ubrzdiť pád?

Spadnúť v strmom žľabe neveští nič dobrého. Bohužiaľ v horách je mnoho krát vidieť ľudí pohybovať sa v mačkách ale bez čakana, neuvedomujúc si nebezpečenstvo pádu v mačkách, pokiaľ nemáte v rukách čakan, ktorým by ste vedeli rýchlo zabrzdiť.

O tom, že to nie je jednoduché ani keď máte v rukách čakan sa presvedčil poľský turista pri zostupe z Rysov. Turista zostupoval z Rysov na Morské oko. Pri páde mu pomohol práve čakan, ktorým pád zastavil. Dopadol relatívne dobre, stálo ho to „len“ vykĺbené rameno.

Následne zišiel dole bez nutnosti záchrannej akcie.

Video z pádu nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=GayEcNsnBgw

Myslite nato, že techniku chôdze v mačkách a s čakanom je potrebné mať natrénovanú pred tým, ako sa dostanete do náročných situácií.

V prípade, že dôjde k pádu v mačkách, je nutné okamžite prerušiť ich kontakt so svahom a brzdiť hrotom čakana. V opačnom prípade vedie zapichnutie hrotov mačiek k rotácii tela a s možného kontrolovaného pádu sa stáva pád nekontrolovaný. Minimálne by takýto postup človeka prevrátil a padal by ďalej dole hlavou. Skúste si predstaviť, ako by brzdil poľský turista bez čakana…

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *