Aktuality

Potápači budú čistiť plesá. Neuhádnete, čo všetko už v plesách našli

Po tatranských dolinách prídu na rad aj tatranské plesá. V rámci akcie Čisté vody sa už tento piatok potápači ponoria pod hladinu štyroch tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne. Spolu s nimi vyčistia aj zaplavený kameňolom v popradskej Kvetnici.

Najradšej by sme boli, keby sa už pod hladinou tatranských plies nenašlo nič, žiaľ, stále sa presviedčame, že Čisté vody majú svoje opodstatnenie. Hoci je pravda, že neporiadku v porovnaní s obdobím, keď sme jazerá začínali čistiť, značne ubudlo a odpad, ktorý nájdeme, je spravidla staršieho dáta,

Peter Spitzkopf

Ostatné dva roky sa pre pandémiu akcia uskutočnila len na individuálnej báze, túto jeseň však potápači vyčistia Velické, Popradské, Štrbské a Nové Štrbské pleso opäť spoločne. „Najradšej by sme boli, keby sa už pod hladinou tatranských plies nenašlo nič, žiaľ, stále sa presviedčame, že Čisté vody majú svoje opodstatnenie. Hoci je pravda, že neporiadku v porovnaní s obdobím, keď sme jazerá začínali čistiť, značne ubudlo a odpad, ktorý nájdeme, je spravidla staršieho dáta,“ konštatuje Peter Spitzkopf, koordinátor 29. ročníka akcie, ktorej organizátorom je Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici v spolupráci s Potápačskou školou TECHNICAL DIVING Spišská Nová Ves, Potápačskou školou LE DIVERS z Levoče, Nemocnicou Košice Šaca a. s., 1. súkromná nemocnica a Potápačským klubom Vodnár z Popradu.

7 ton odpadkov v plesách

Ďalšie plesá upratujú potápači priebežne počas letnej sezóny, tento rok však vysokohorskú časť akcie, ktorá je známa ako Čisté vody v oblakoch, vynechali. Okrem spomínaných štyroch tatranských plies v piatok taktiež vyčistia zaplavený kameňolom v popradskej mestskej časti Kvetnica. V minulosti boli súčasťou akcie i viaceré potoky, potápači podali pomocnú ruku dokonca aj svojim poľským kolegom a spoločne upratali krakovský lom Zakrzówek a Morské oko. Za takmer tri desaťročia urobili spolu 1 867 ponorov a na breh vyniesli 7 088 kilogramov odpadkov.

Vo vreciach sa ocitlo skutočne všeličo

Kuriozitou bol napríklad tomahavk z natáčania filmu Náčelník Veľký Had (1967), ktorý s legendárnym Gojkom Mitićom v hlavnej úlohe nakrúcali v šesťdesiatych rokoch minulého storočia na Štrbskom plese. Práve z tohto jazera v minulosti potápači vylovili aj historické svietniky, hokejové bránky, sedačku z električky či gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý sa kedysi zo Štrbského Plesa vozil i do reštaurácií v Pešti. V súčasnosti končia v plesách najmä obaly od potravín, plastové poháriky či sklenené fľaše.

Medzinárodného festivalu potápačských filmov

Akcia Čisté vody je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorého 37. ročník štartuje už dnes na Štrbskom Plese. Svoju tvorbu na ňom predstavia filmári a fotografi z rôznych kútov sveta. O Grand Prix v kategórii film rozhodne festivalová porota v sobotu večer, kedy návštevníci spoznajú aj meno TOP fotografa, ktorý získa ocenenie za autorské portfólio.

Zdroj: TANAP

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *