Aktuality

Tatry ovládnu zábery spod vodnej hladiny

Medzinárodný festival potápačských filmov odštartuje už dnes večer s novým názvom doplneným o TATRY, čo symbolizuje jeho ambíciu zakoreniť sa na novom mieste. O hlavnú cenu 37. ročníka festivalu zabojuje viac ako 200 súťažných fotografií a takmer 20 filmov z celoeurópskej filmovej produkcie. Okrem nich si diváci až do nedele budú môcť v priestoroch hotela PANORAMA na Štrbskom Plese pozrieť aj víťazné fotografie zachytávajúce fascinujúci svet pod vodnou hladinou.

„Som nesmierne rád, že môžem po dvojročnej „pandemickej“ pauze, ktorú mal festival pre situáciu, ktorá nastala a priniesla nám všetkým ťažké chvíle – či už v ekonomickej alebo aj medziľudskej sfére, oznámiť milovníkom filmov a fotografie spod vodnej hladiny, že sa po virtuálnych dvoch rokoch môžeme opäť stretnúť a zorganizovať náš festival v živej a prezenčnej forme. Tešíme sa na podanie rúk všetkým autorom, divákom a na vrúcne objatia našich potápačských priateľov. Štartujeme novú éru festivalu, o čom svedčí aj fakt, že sa do jeho názvu premietli TATRY. Tak ako bývalo dobrým zvykom, diváci sa opäť môžu tešiť na množstvo vynikajúcich snímok – či už filmových alebo tých z dielne fotografov,“ hovorí riaditeľ festivalu PhDr. Michal Procházka.

Festivalový stan sa organizátori rozhodli tentokrát rozložiť na Štrbskom Plese. Priestory kultúrneho domu v Pribyline a neskôr hotela Pieris na Podbanskom vymenili za ikonický hotel PANORAMA. „Chceli sme byť bližšie k divákom a Štrbské Pleso má predsa len väčší potenciál. Veríme, že sa toto rozhodnutie odrazí aj na návštevnosti a premietacia sála bude praskať vo švíkoch,“ dodáva riaditeľ festivalu.

Počas štyroch dní predstaví svoju tvorbu 30 autorov z 10 krajín. Okrem filmárov a fotografov zo Slovenska, Českej republiky, Talianska a Nemecka bude mať na festivale svoje zastúpenie aj Španielsko, Belgicko, Francúzsko, Malta a Rusko. Uchádzať sa o víťazstvo budú v celkovo siedmich kategóriách – farebná fotografia sladká voda, farebná fotografia slaná voda, čiernobiela fotografia, kreatívna fotografia, autorské portfólio, amatérska fotografia a film. Najlepšia filmová snímka si z festivalu odnesie GRAND PRIX, v kategórii autorské portfólio bude udelená cena TOP FOTOGRAF. Mená víťazov vyhlásia počas sobotňajšieho večera, tie najlepšie snímky si diváci budú môcť pozrieť v nedeľu dopoludnia.

            Hlavný, sobotný večer bude patriť prednáške Komandér Lionel K. Crabb: tragédia „žabieho muža“, ktorú ponúkne nestor potápačskej medicíny na Slovensku prof. MUDr. František Novomeský, PhD. z Univerzitnej nemocnice v Martine. Nebude jediným zaujímavým hosťom. Na prvý festivalový večer pripravili manželia Andrea a Tomáš Kissovci Ponory do minulosti. Vo svojej prednáške priblížia archeológiu pod vodou očami potápačov. Po nej príde na rad projekcia minuloročného víťazného filmu z produkcie Poseidon Studio – MOHELI STRATENÝ OSTROV, ktorý bol v uplynulých mesiacoch odvysielaný vo verejnoprávnej televízii. Priestor dostanú aj Ing. Peter Spitzkopf zo Správy TANAP-u a dlhoročný potápač Pavol Kráľ, ktorí odprezentujú minulosť a súčasnosť významnej ekologickej akcie Čisté vody, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou festivalu. V rámci nej sa potápači zanoria do štyroch tatranských plies (Štrbské pleso, Popradské pleso, Velické pleso, Nové Štrbské pleso), aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne. Spolu s nimi vyčistia aj zatopený kameňolom v popradskej Kvetnici.

Organizátorom festivalu je Potápačský klub Vodnár. Podujatie, ktoré sa v roku 1994 presťahovalo z Martina pod tatranské štíty, doteraz privítalo množstvo významných hostí, navštívil ho napríklad Jean-Michel Cousteau, zakladateľ Ocean Futures Society a syn legendárneho Jacques-Yvesa Cousteaua. O svoje zážitky spod hladiny sa prišli podeliť aj charizmatický žraločí muž André Hartman, ktorý má na svojom konte desiatky stretnutí s obávanými veľkými bielymi žralokmi, známy filmový producent, režisér a spisovateľ Steve Lichtag či dobrodruh a expert na žraloky, autor kníh o Afrike a podmorskom svete Richard Jaroněk. Medzi hosťami nechýbal ani špecialista na jaskynné potápanie Peter Kubička a svoj film na festivale v minulosti predstavil i bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.

Viac informácií nájdete na www.mfpf.eu.

Zdroj: mfpf.sk

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *