Aktuality

Priečne sedlo je už obojsmerné

Priečne sedlo je označované aj ako technicky najnáročnejší značkovaný turistický chodník vo Vysokých Tatrách. Z hlavného hrebeňa Vysokých Tatier  odbočuje z masívu Širokej veže rázsocha Prostredného hrotu, ktorá oddeľuje Malú a Veľkú Studenú dolinu. Priečne sedlo sa nachádza medzi Širokou vežou a Priečnou vežou.

Doposiaľ bol prechod cez Priečne sedlo možný len zo strany Malej Studenej doliny – od Téryho chaty do Veľkej Studenej doliny, kde žltá turistická značka pokračovala cez Strelecké polia popod Javorové štíty na Zbojnícku chatu. Dôvodom bola jednak exponovanosť terénu na stranu Malej Studenej doliny, ale hlavne priepustnosť turistického chodníka, ktorý je v svojej poslednej výstupovej časti do sedla zabezpečený reťazami a kramľami.

Kto sa prešiel týmto úsekom v hlavnej turistickej sezóne, vedel by hovoriť o dlhých čakaniach, ak sa na zabezpečených úsekoch stretol turista nerešpektujúci doterajšiu jednosmernosť  chodníka s oproti idúcim zástupom turistov, alebo ak sa v ceste nachádzal opatrný turista pomaly zvažujúci každý svoj krok.

Momentálne je už cez Priečne sedlo možný prechod oboma smermi. Priečno sedlo je obojsmerné vďaka ŠL TANAP-u, ktoré v technických úsekoch osadili druhú líniu kramlí a reťazí. Obiehanie pomalších turistov by sa tak malo stať jednoduchším, rovnako ako plynulosť prechodu v čase exponovanej turistickej sezóny. Priečne sedlo sa takto stalo obojsmerným. Samozrejme prechod zo Zbojníckej chaty na Téryho chatu je stále exponovanejší a náročnejší.

Nezabúdajte na sezónnu uzáveru chodníka v dobe od 1.11. do 15.6.. V zime je Priečne sedlo otvorené len pre skialpinistov.

Pri plánovaní túry nezabudnite na uzavretie poistenia do hôr.

Ako to vyzerá v Priečnom sedle si môžete pozrieť v týchto videách.

To, ako to vyzerá v Priečnom sedle v zime, si môžete pozrieť vďaka novým sférickým fotkám tatier, ktoré sme začali uverejňovať v špeciálnej rubrike 3D Tatry TatryPortal PhotoSphere.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *