Aktuality

Na Prednom Solisku osadia kríž

V sobotu 5.10.2013 bude vztýčený a pokrstený na vrchole Predného Soliska vo výške 2 093,3 m n.m. kríž. Tento symbolický akt je zároveň oslavou desiateho výročia zrekonštruovania Chaty pod Soliskom (1 840 m n.m.). Chaty, ktorá bola postavená ešte v minulom storočí a prežila aj druhú svetovú vojnu a teraz sa teší 365 dní v roku záujmu turistov a v zime lyžiarov.

 „Kríž na vrchol Predného Soliska osadíme na poludnie a bude pokrstený evanjelickým pánom farárom už túto sobotu. Od nás z chaty na vrchol je to zhruba hodinka chôdze. Kríž sme sa rozhodli umiestniť na vrchol najmä pri príležitosti 10-teho výročia zrekonštruovania Chaty pod Soliskom a nášho pôsobenia na tomto úžasnom mieste. Ja síce trávim takmer celý rok v práci, ale uznajte či by ste so mnou nemenili? Byť tak blízko neba a mať tak krásny výhľad na okolie a dolinu pod nami, no k tomu asi ani niet čo dodať,“ s úsmevom povedal chatár spod Soliska Milan Štefánik.

Chata pod Soliskom patrí k najmladším vysokohorským chatám u nás. Napriek tomu to už nie je žiadna mladica. Chatu postavili v roku 1944 ako relaxačné miesto pri najdlhšom lyžiarskom vleku v Československu. O rok neskôr začali chatu používať partizáni. Po vojne chata slúžila opäť na rekreačné účely a ako vrcholová stanica vleku. Momentálne je otvorená 365 dní v roku a okrem občerstvenia v reštaurácii poskytuje aj 16 lôžok na prespanie. 

Spoločný odchod na Predné Solisko je naplánovaný z Chaty pod Soliskom na 11-tu hodinu a o 12-tej bude kríž osadený a pokrstený. Po samotnom akte bude pripravené občerstvenie a zábava na chate. Svoju účasť potvrdili aj Michal Sýkora starosta obce Štrba a Ján Mokoš primátor Vysokých Tatier.

„Chata pod Soliskom je príjemným miestom, kde návštevníci Tatier nájdu chutné občerstvenie, dobrú radu, teplo v chladnom počasí aj úsmev personálu a preto sa sem radi vracajú. Vítam každú novú atrakciu v Tatrách. Verím, že ňou bude aj kríž na Prednom Solisku,“ potvrdila Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *