Aktuality

Prvú ľadovú sochu na Lomnickom štíte vytvorili sochári z Mongolska

LOMNICKÝ ŠTÍT (17. 1.2020) – Dvadsiatka sochárov, iba pár stupňov pod nulou. Na pomyselnej streche Slovenska sa tretí januárový piatok ozývalo tesanie do ľadu, ktoré do sveta vyslalo mrazivú pozvánku na v poradí 8. ročník podujatia Tatry ICE MASTER.

Fínsko, Rusko, Lotyšsko, Česko i Slovensko. Deň pred oficiálnym začiatkom Medzinárodných majstrovstiev v stavaní ľadových sôch – TATRY ICE MASTER sa na Lomnickom štíte zišli sochári z rôznych krajín sveta, aby už tradične vytesali prvú sochu z ľadu. Pílky tentokrát patrili sochárom z Mongolska. „Zvládli veľmi dlhú cestu, a to iba pre to, aby na majstrovstvách predviedli svoje umenie. Preto sme sa spoločne rozhodli, že práve ich socha bude akýmsi gongom tohtoročného TATRY ICE MASTER. Toto podujatie je jedinečné, podľa našich informácií nemá obdobu na Slovensku, ba ani v okolitých krajinách,“ prezradil Lukáš Brodanský, obchodno-marketingový manažér TMR.

Sochári z Mongolska sa pri premiérovej soche inšpirovali počasím. „Vytvorili sme rosničku, ktorá symbolizuje globálne otepľovanie,“ prezradil sochár. Príliš teplá zima je momentálne v Tatrách témou číslo jedna. „Dokonca aj na Lomnickom štíte sú teploty len trošku nad nulou a rovnako tak výška snehovej pokrievky je na to, že je január, veľmi slabá,“ dodáva Brodanský.

Najvyššie položená ľadová socha na Slovensku by mala vydržať až do konca apríla, rovnako ako ďalšie sochy, ktoré už tento víkend pribudnú na Hrebienku. Počas dvoch dní ľadoví sochári z desiatich krajín sveta vdýchnu život 50-tim tonám ľadu a premenia ich na 35 unikátnych ľadových sôch. Tento rok majú ukázať svoju kreativitu v dvoch témach. „V sobotu (18.1.) budú vytvárať svoje diela v rámci témy „Zachráňme našu planétu“. V nedeľu (19.1.) sa zase na chvíľu vrátia do svojich detských čias a vytvoria sochy, ktoré budú hovoriť o tom, ako vyzerá rozprávkový svet ich očami,“ povedala Lucia Blašková, výkonná riaditeľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu, región Vysoké Tatry.

Za ľadovým kráľovstvom na Hrebienku vás pohodlne vyvezie lanovka. Organizátori vyzývajú ľudí, aby na príchod do Starého Smokovca použili hromadnú dopravu. „Ak sa naplnia parkoviská bude otvorené záchytne odkiaľ bude premávať kyvadlová doprava v 15 minútových intervaloch až do 20.00 hodiny,“ dodal Brodanský.

Zdroj: OOCR RVT

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *