Aktuality

Skialp a skitouring na Štrbskom Plese – ZMENY V PREVÁDZKE

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso prináša pred začiatkom prázdnin dve zásadné novinky pre všetkých fanúšikov skialpu a skitouringu. Základom je nová výstupová trasa a predĺžená dostupnosť vybraných zjazdoviek.

Skialp na zjazdovkách lyžiarskych stredísk vo Vysokých Tatrách má nastavené pravidlá, ktorých dodržiavanie je základom pre bezpečnosť lyžiarov aj skialpinistov. Na Štrbskom Plese bol doteraz skialp možný denne od 8.30 do 16.00 hod. a pôvodná výstupová trasa kombinovala výstup po viacerých zjazdovkách od Esíčka cez Turistickú, prepojku na Medvedej kope až po samotné Solisko.

Od 22. februára sa pravidlá pre skialpinistov na zjazdovkách na Štrbskom Plese menia.
Z nášho pohľadu ide o novinku v ponuke strediska, ktorú chceme postupne rozšíriť o ďalšie zaujímavé možnosti. Je to zároveň pilotný projekt, v rámci ktorého si otestujeme schopnosť návštevníkov rešpektovať nastavené pravidlá a so skialpom na zjazdovkách ďalej pracovať,“ uviedol riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Pôvodnú komplikovanú trasu nahradila nová – jednoduchšia

Pôvodnú, relatívne komplikovanú výstupovú trasu pre skialpinistov nahradila zjednodušená línia z Esíčka priamo na Solisko, ktorá bude zároveň jedinou oficiálnou trasou na výstup smerom hore. „Skialpinisti budú šliapať po ľavej strane Esíčka smerom k zjazdovke Solisko a odtiaľ po pravej strane až hore. Táto trasa bude vyznačená tyčovým značením a bránami tak, aby sa minimalizovali kolízne situácie s ostatnými lyžiarmi. Pre zjazd dole bude k dispozícii tá istá trasa – teda zjazdovky Solisko a Esíčko. Keďže sme mali veľa požiadaviek od fanúšikov tohto športu na možnosť večerného vyžitia po práci, rozhodli sme sa urobiť ďalšiu zásadnú zmenu, ktorou je dostupnosť vybraných zjazdoviek pre skialp. Chceme požiadať milovníkov tohto športu, aby výšľap začali najneskôr o 19.00, aby do 20.00 stihli zlyžovať dole. Po 20.00 hodine tieto zjazdovky uzavrieme a následne začne ich večerná úprava,“ informoval riaditeľ strediska na Štrbskom Plese Peter Tomko.

Chceli by sme zároveň všetkých skialpinistov požiadať, aby využívali iba vyhradené zjazdovky a v určenom čase. Všetky ostatné zjazdovky budú upravované už po skončení prevádzkovej doby strediska – teda od 16.00 hod. Vstup na ne tak bude striktne zakázaný,“ uzavrel Tomko.

Zdroj: TMR

Nezmeškajte novinky zo sveta Vysokých Tatier - odoberajte náš newsletter:

Fero Mrázik

Fero Mrázik žije, lyžuje, lezie a chodí po horách od narodenia. Od roku 2000 je členom dobrovoľnej horskej služby THS-DZ, kde od roku 2009 zastával funkciu podpredsedu a od r. 2020 je jej predsedom. Od roku 2009 je medzinárodným horským sprievodcom UIMLA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *